Sıradaki içerik:

Mac mini M1 İncelemesi

2021 Volkswagen ID.4 İlk Sürüş

2021 Volkswagen ID.4, Amerika’nın yeni nesil bir VW elektrikli aracın ilk tadı.

Alman otomobil üreticisinin EV’ye özgü MEB platformunun tepesinde yer alan ID.4, sıfırdan tamamen yeni ve kesinlikle hem içinde hem de dışında olduğu gibi hissediyor. ID.4’ü süren kısa süremden sonra. Başlangıç ​​fiyatı açısından, özellikle daha uzun menzilli pil seçeneği ile ABD pazarı için neden bu kadar mantıklı olduğunu anlayabiliyorum.

Adından da anlaşılacağı gibi, ilk gelen ve 45.190 $ ‘lık bir taban fiyatı taşıyan ID.4 1. Baskı bile, geçerli federal ve yerel vergi kredilerini uygulamayı tamamladığınızda müthiş bir değer sunuyor. Karşılaştırma açısından, bir temel 2021 Toyota RAV4 Prime 39.000 $ ‘dan başlar ve tam dolu bir Prime XSE 41.425 $’ dan başlar.

Para için, VW’nin 2021 ID.4’ü, tamamen elektrikle çalışmak isteyen PHEV sahiplerinin tam kalbini hedefliyor. Bununla birlikte, Amerika’nın en yeni EV’si olan Mustang Mach-E’yi Volkswagen’in en önemli rakibi olarak değerlendireceğim.

VW ID.4, ID olarak hayata başladı . 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’ndan Crozz Concept ve üretim versiyonu, güçlü tekerlek çıkıntıları ve güçlü omuzlar da dahil olmak üzere konseptin akışkan şeklinin çoğunu miras aldı. Tekerlekleri uzak köşelere itmek, bol miktarda ön ve arka bacak boşluğu sağlamak için 4,584 mm’lik oldukça büyük bir dingil mesafesi sağlar. Aynı derecede önemli olan, uzatılmış dingil mesafesi, ID.4’ün üstün sürüş kalitesine ve kendinden emin yol tutuşuna katkıda bulunur. Arka koltuklar yukarıdayken, her türlü eşyayı taşımak için 30.3 metreküp bagaj odası var; onları bırakın ve bu 64,2 cu-ft’ye genişler.

Tesla’nın dikkatini tüm elektrikli araç sahipleri beğenmez. İstekli, ancak yine de tamamen elektrikli bir dalışı yapmak isteyenlerin çoğu, süslü kapıları olmayan normal görünümlü bir araba istiyor ve bence 2021 ID.4’ün en çok parladığı yer burası. Bir Tiguan’ın dik duruşuna sahip değil, VW’nin Atlas Cross Sport’u gibi kasıtlı olarak kasvetli değil. Bunun yerine, ID.4’ü, 8.27 inçlik yerden yüksekliği ile VW’nin en yeni sekizinci nesil Golf GTI’sinin elektrikli bir crossover versiyonu olarak düşünün. Diğer crossover modellerinden çarpıcı bir şekilde benzersiz değil, ancak GTI gibi birinci sınıf ve daha sportif bir çekiciliğe sahip.

Şu anda VW ID.4, arkaya monte edilmiş tek bir elektrik motoru ve 82 kWh pil paketi ile birlikte geliyor. VW, ağır bir sağ ayakla yaklaşık 7,5 saniyede şarjlar ve 0 ila 60 mil arasında 250 mil menzil olduğunu iddia ediyor. Bu, geniş, beş koltuklu bir geçit için fena değil, ancak diğer otomobil üreticilerinin bizi elektrikli araçlara ikna ederken yararlandığını gördüğümüz tork çılgınlığı değil.

Ford’un yaklaşımı bunu netleştirir. ID.4, hem Select standardı hem de genişletilmiş aralık RWD için 5,8 saniyede çalışan Mustang Mach-E RWD’den 0-60 arasında biraz daha yavaştır. Rota 1 ve Premium döşemeler, genişletilmiş menzilli RWD için 6,1 saniyede gelir.

Mach-E, gaza bastığınızda, durma noktasından seyir hızına geçtiğinizde şüphesiz size daha heyecan verici bir deneyim yaşatacak. Herkesin günlük sürücüsü olarak bir Mustang coupe istememesi veya buna ihtiyaç duymaması gibi, VW’nin sunduğu şeylerin çoğu alıcı için iyi olması gerektiğinden şüpheleniyorum.

Açık yolda, tek motorun 201 beygir gücü ve 228 pound-feet torkundan tam olarak yararlanabilirsiniz, bu da ID.4’ün 60 mil / saate olduğundan daha hızlı hissetmesini sağlar. En yüksek hız elektronik olarak 100 mph ile sınırlandırılmıştır. Bu arada 2022’ye kadar bekleyebilirseniz, VW aynı 82 kWh pil paketinden meyve suyu çekerek çift elektrikli motor ve 302 beygir gücü ile ID.4’ü piyasaya sürecek. Çift motorlu ID.4 daha iyi performans vaat ediyor, ancak yalnızca 230 millik bir menzil için iyi olacak: daha fazla güç karşılığında yaptığınız anlaşma bu.

Pilleri evde 110 voltluk veya 240 voltluk geleneksel bir soket kullanarak şarj edebilirsiniz, ancak VW ID.4, 125 kW’a kadar DC hızlı şarjı kabul eder. İkincisi ile sıfırdan yüzde 80’e kadar bir şarj 38 dakika sürüyor. Seviye 2 şarj cihazıyla, bir şarj için 7,5 saate daha bakarsınız.

Vicdanlı bir sürücü iseniz veya bir hiper motorcu olmaya çabalıyorsanız, VW’nin ID.4’ü varsayılan olarak “yanaşma” olarak yapılandırdığını bilmek önemlidir. Bu, “D” modunda, gaz pedalının bırakılmasının, arabanın onu yavaşlatmak için çok az veya hiç sürtünme olmadan ilerlemeye devam etmesine izin verdiği anlamına gelir. Etkili olabilir, ancak önceden planlamanız gerekir ve dur-kalk trafikte bu zor olabilir.

“D” modunda, frene basmak size yine de pil gücünün bir miktar geri kazanılmasını sağlayacaktır. Yine de daha sert bir baskı fiziksel frenleri daha hızlı devreye sokar. Şahsen, tek pedallı sürüşe izin veren “B” modunda sürmeyi çok tercih ettim. Bu modda daha fazla yenilenme gerçekleşiyor ve hızlı çalışmam sırasında ustalaşmayı kolay buldum.

Pil pastasındaki krema, serbest güçtür. Volkswagen, Electrify America’nın DC hızlı şarj istasyonlarından herhangi birinde üç yıllık hızlı şarj dahil ediyor . İyi haber şu ki, ID.4’ü satın alsanız da kiralasanız da bu ücretsiz avantajı elde edersiniz, ancak EV’yi ticari araç paylaşımı amacıyla kullanıyorsanız bundan yararlanamazsınız.

İçeride, ID.4’ün kabini, herhangi bir üretim EV’si kadar sessizdir ve iç kısım, yumuşak dokunuşlu plastikler ve daha rafine malzemelerle göz alıcıdır. Özellikle kalın çerçeveli, düz tabanlı direksiyon simidini ve minimalist gösterge panelini seviyorum. Başlatma veya durdurma düğmesi de yoktur: sadece içeri girin, kolu sürüş moduna getirin ve çıkıyorsunuz.

Vites kolu 5,3 inç dijital gösterge ekranının bir uzantısı olduğundan – Sürüş veya Geri vitesini açmak için çevirin veya çevirin ve Park’a geçmek için itin – orta konsol, iki ekstra büyük, erişilmesi kolay için serbest bırakılır bardak tutucular ve saklama için geniş bir bölme. Ayrıca ortam aydınlatması, standart Apple CarPlay ve Android Auto özellikli 10 inç büyük bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı, ses tanıma ve navigasyon elde edersiniz. 1. Sürüm modelinde, 12.0 inçlik daha büyük bir dokunmatik ekran ve hem hafıza hem de masaj işlevlerine sahip 12 yönlü elektrikli ön koltuklar içeren isteğe bağlı Açıklama Paketi bulunur.

Güvenlik cephesinde, 2021 VW ID.4, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) veya Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından henüz çarpışma testine tabi tutulmadı. Yaya algılamalı otomatik acil frenleme, kör nokta izleme, uyarlanabilir hız sabitleme ve şerit tutma yardımı ile şeritten ayrılma uyarısı dahil olmak üzere, araçta iyi bir dizi standart ve isteğe bağlı sürücü yardım teknolojisi var.

VW ID.4 mükemmel değil. Arkada geniş bir bagajı var, evet, ama daha fazla depolama için kaputun altında bir yudum alamazsınız. Ayrıca, VW’nin crossover’ı pratik bir aile aracı olarak pazarlaması düşünüldüğünde şüpheli bir karar olarak yedek lastik de alamazsınız. Beklediğimden daha can sıkıcı mı? Bilgi-eğlence sisteminin fiziksel ses düğmesi yoktur, bu, diğer otomobil üreticilerinin flört ettiği ve daha sonra genellikle hızla geri döndüğü bir şeydir.

Nitekim bir yana, 2021 VW ID.4 2.700 pound’a kadar çekebilir ve hatta temel modelde ısıtmalı bir direksiyon simidi, yağmur sensörlü silecekler ve 19 inç alaşım jantlar bulunur. Kabin, çıngırak ve gıcırtılardan yoksun sağlam bir his veriyor. Bir Tesla veya Mustang Mach-E kadar akıl almaz derecede hızlı değil, ancak bir Golf GTI gibi işliyor. Sıkı, virajlı virajlarda saldırırken neredeyse sıfır vücut yuvarlanmasıyla ekilmiş, çevik ve oynamaya hazır hissediyor.

Nasıl VW son derece yaşanabilir olduğunu kanıtlayan otomobillerle ün yapmışsa, ID.4’ün cazibesinin tutarlılığı içinde olacağından şüpheleniyorum. Tabii ki gelecekte daha hızlı ve daha uzun ömürlü versiyonlar olacak, VW’nin agresif elektrifikasyon yol haritasının geri kalanından bahsetmiyorum, ancak Golf kendini hiçbir zaman kötü bir seçim olarak pekiştirmediği gibi, ID.4 de bir Risk alan erken benimseyenler yerine kitlesel pazar kitlesi. Bu, VW’nin iddialı üretim hedefleriyle birlikte, crossover’ın 2021 Dünya Yılın Otomobili ödülüne aday gösterilmesine yardımcı oldu .

Volkswagen’in uzun süredir vaat edilen elektrik stratejisinin aslında Amerikan bayilerine ulaştığını görmek için bir süre beklemek zorunda olduğumuzu hissediyor, ancak 2021 ID.4 sabrımıza değer gibi görünüyor. Kategori genişledikçe, VW’nin sürücülerin genel olarak elektrikli araçları nasıl algıladıklarını değiştirme yaklaşımı oldukça farklı. Bu muhafazakar görünse de, sayıları çok olmakla birlikte, kanama noktasında olanlara hitap etmek için tasarlanmış EV’ler tarafından henüz ikna edilmemiş potansiyel sahipler arasında iyi bir yankı bulmasını bekliyorum.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli