Sıradaki içerik:

Google Chromecast 2020 incelemesi: Her zaman istediğimiz şey

2024’e kadar 5G, hidrojenle çalışan devasa uçaklarla telefonunuza ışınlanabilir.

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yakın gelecekte telefonunuz 5G sinyalini yere yakın bir direk yerine gökyüzünden alabilir. Binlerce karasal hücre kulesine güvenmeden

Yakın gelecekte telefonunuz 5G sinyalini yere yakın bir direk yerine gökyüzünden alabilir. Binlerce karasal hücre kulesine güvenmeden bağlanabilirliği artırma sorununu çözmenin yenilikçi bir yolu. Konsept, Yüksek İrtifa Platform İstasyonu (HAPS) olarak bilinir ve esasen hücre kulesini yerden alıp gökyüzüne koyar.

Açıklanacak en son HAPS projesi Stratospheric Platforms ve Cambridge Consultants’tan . İkili bugün, çabalarının özünü, özel bir anten ve son dört yıldır gizli olarak üzerinde çalıştığı insansız uçağı ortaya çıkardı.

Nasıl çalışacak?

Telefonunuz, sinyalini almak için yakındaki bir kuleyle konuşmak yerine, hidrojenle çalışan uçağa bağlı, 12 mil (20 kilometre) yükseklikte uçan 60 metrelik kanat açıklığına sahip üç metrekarelik bir antenle konuşuyor. Uçağın veya HAP’ın en az bir hafta havada kalması bekleniyor, bu arada yaklaşık 86 mil (140 kilometre) bir alanda 4G LTE ve 5G ağ kapsama alanı sağlıyor.

Telefonlar çok güçlü bir sinyal vermiyor, bu nedenle içinde birlikte çalışan 4.000 radyoya sahip uçak üzerindeki anten dizisinin boyutu. İşlem gücü benzer şekilde muazzamdır ve yüksek irtifada çalışması, sürüklenmeyi en aza indirmesi ve ağırlığı yönetilebilir tutması gereken soğutma sistemi gibi, uçak dönerken bile kirişleri yere doğru yönlendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olur. Bu başlı başına heyecan verici bir teknoloji parçasıdır.

Kompozit bir malzemeden yapılmış olan uçağın kendisi kullanım için halihazırda onaylanmıştır, bu nedenle sivil hava sahasında güvenli ve uçuşa hazır kabul edilir. Pilot yok ve yerdeki operatörler yalnızca kalkış ve iniş sırasında dahil olacak. Hidrojen güç hücresi yalnızca su buharı ürettiği ve çok az gürültü çıkardığı için çevre dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla güç verir – laboratuvarlarda uzun süredir 50KW’a kadar test edilmiştir. Bu, diğer HAP araçlarında kullanılan düşük güçlü güneş enerjisi sistemlerinden çok daha fazlası.

HAPS sistemlerinin de daha ucuza uygulanması bekleniyor. Her uçağı inşa etmenin, geleneksel bir direk inşa etme ve kurma maliyetlerinden% 70 tasarruf sağladığı bildiriliyor. Sonra yer tasarrufu sağlayan ve lojistik avantajlar var. Ekibin aktardığı araştırmaya göre, örneğin İngiltere’yi kapsamak için pratik olmayan bir 400.000 5G direklerine ihtiyaç duyulacağı ve her bir uçağın bu direklerin yaklaşık 200’ünün yerini alabileceği tahmin ediliyor.

Bağlantıdan ne bekleyebilirsiniz? Uçak, herhangi bir özel yazılım veya donanım değişikliği gerektirmeyen, ona bağlı cihazlara saniyede 100 Mbits hız ve 1 m / s gecikme sunan pürüzsüz bir Alt-6 5G ışınlı sinyal vermelidir. Bir HAPS uçağı filosu tüm ülke için yeterli kapsama alanı sağlayabilirken, çok ilginç olan antenin özel modüler tasarımının hedeflenen kapsama alanı sağlamasıdır.

Bu, antenin bir kısmından gelen bir sinyalin otoyol gibi tek bir alana veya hatta üzerinde giden tek bir araca odaklanabileceği anlamına gelir. Ekip, 60 uçaklık bir filonun Birleşik Krallık’ı bütünüyle kapsayabileceğini ve ağların uçakları işleten özel “havayolları” ile ortaklık kurması fikrini verdi.

Olası sorunlar

Projeyi ne engelleyebilir? Ağları şu anda nasıl çalıştıklarını yeniden düşünmeye zorlar. Ağ operatörleri zaten geleneksel direkleri kullanarak bir 5G ağı kuruyorlar. Onları bunu atlamaya ve gökyüzüne giden bir hizmeti benimsemeye ikna etmek çok çalışma gerektirecektir. Bununla birlikte, ekip stratosferik ağını geleneksel bir ağın tamamlayıcısı olarak adlandırıyor ve ilgili maliyetlerin, yalnızca yer tabanlı direkleri kullanarak yaygın bir 5G ağı oluşturmaktan cazip bir şekilde daha az olacağını söylüyor.

Ayrıca, tek bir uçağın bir seferde kaç cihaz, kaç çağrı ve ne kadar veriyi idare edebileceği konusunda kafa karışıklığı var, Stratosferik Platformlar bununla uğraşmaktan çok ağlar için bir planlama sorunu olduğunu söylüyor. Kapasite yeterince yüksek değilse, ağlar iki kez düşünebilir. Ağlar için filoların işletilmesine ilişkin maliyetler de erken benimsenmeyi endişe verici derecede pahalı hale getirebilir.

Stratosferik Platformların konsepti, gördüğümüz ilk HAPS örneği değil. SoftBank destekli HAPSMobile projesi, Eylül ayında başarılı bir test için Sunglider platformunu stratosfere gönderirken, Google’ın Loon , radyo alıcı-vericilerini büyük güneş enerjili balonlara yerleştirmek istiyor. Facebook’un Aquila’sı da ilk test uçuşunun ardından 2016’da manşetlere taşındı ancak proje 2018’de iptal edildi . HAPS İttifak birçok şirket bu teknoloji üzerinde çalışıyoruz nasıl vurgular. Üyeler arasında Nokia, Ericsson, Airbus ve Telefonica bulunmaktadır.

Ne zaman gelecek?

Stratospheric Platforms HAPS sistemini ne zaman çalışır durumda görmeyi bekleyebiliriz? Deutsche Telekom projenin ilk yatırımcısı ve lansman ortağıdır ve sistemin çalıştığını göstermek için halihazırda erken bir sürümü test etmiştir. Stratosferik Platformların uçağı, 2022’de ilk prototip uçuş planlarıyla birlikte şu anda ön üretim aşamasındayken, anten konseptin bir kanıtı olarak var ve 3G, 4G ve 5G ile çalışıyor. Hizmetin 2024’te yayına girmesi bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli