Sıradaki içerik:

İPhone’unuzda Uyku İzleme Özelliklerini Kurma ve Kullanma

Android TV ile Google TV Arasındaki Fark Nedir?

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android TV ve Google TV aynı şey midir? Pek değil. Bu iki Google sistemi arasındaki farkı açıklıyoruz.

Android işletim sisteminin Google tarafından geliştirildiği düşünüldüğünde, Google TV ile Android TV arasındaki farklardan dolayı kafanızın karışması anlaşılabilir. Aynı şey mi?

Google TV, Android TV’den Nasıl Farklıdır?

Android TV, çeşitli Akıllı TV’lere ve set üstü kutulara ve ayrıca medya akış hizmetlerine güç sağlar. Bunlar arasında Nvidia Shield, Razer Forge TV, TiVo Stream 4K ve çok daha fazlası yer alıyor.

30 Eylül 2020’de düzenlenen Google’ın Lansman Gecesi etkinliğinde Android TV’nin halefi Google TV duyuruldu.

Google TV, yalnızca yeni ve daha şık bir yazılım arayüzüdür. Google TV, farklı bir görsel arayüz sağlamak için Android TV işletim sisteminin üstüne oturur. Bu, Samsung gibi bir cep telefonu üreticisinin Android’e kendi tarzını vermesine benzer.

Zamanla, şu anda Android TV çalıştıran TV’ler veya set üstü kutular muhtemelen Google TV’ye yükseltilecektir.

Herhangi bir karışıklığı gidermek için Google TV’yi Android TV’nin üzerinde yeni bir dış görünüm olarak düşünmek en kolayıdır. Android TV bir işletim sistemi olduğu için hala var; Google TV sadece yeni yüzü.

Google TV hangi Android Sürümünü Kullanır?

Android TV şu anda Android 9’u temel alırken Google TV, Android 10’u temel almaktadır. Android TV’den Google TV’ye geçiş yaparsanız, bu aynı işletim sisteminizi güncellemek gibidir, üstte kullanıcı arayüzünün kullanımını kolaylaştıran ekstra bir katman vardır.

Google TV’yi Android TV’de Kullanma

Google TV’li yeni Chromecast’in gelişiyle , Android TV önümüzdeki birkaç yıl içinde değiştirilecek.

Google, 2021’de Google TV’nin Android TV’nin yerine set üstü kutularda, dongle’larda ve Smart TV’lerde görüneceğini söyledi. 2022’ye kadar tüm Android TV cihazları yeni Google TV platformunu kullanacak.

Mevcut Android TV cihazları, zaman içinde yavaşça güncellenecek veya Google TV’nin bazı yeni özelliklerini benimseyecektir.

Google TV Hangi Cihazlara Sahip Olacak?

Google TV’li yeni Chromecast şu anda yayında, ancak Android TV’ler ve Android set üstü kutuları 2021’e kadar Google TV almayacak.

Nvidia Shield TV gibi Android TV kutuları bir süre Google TV’yi almayacak. Nvidia, set üstü kutularının nasıl göründüğü ve çalıştığı konusunda oldukça korumacıdır, bu nedenle Nvidia daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağından emin olana kadar bir arayüz revizyonu öncelik olmayacak.

Bu arada, film izlemek, satın almak veya kiralamak için eşyalara göz atmak ve İzleme Listenize eklemek için Google TV uygulamasını kullanabilirsiniz.

Google Asistan Google TV ile Nasıl Kullanılır

Google TV’li Google Chromecast artık kullanışlı bir uzaktan kumandayla birlikte geliyor. Sistemi uzaktan kumandanın düğmelerini kullanarak veya Google Asistan üzerinden sesle kontrol edebilirsiniz.

Google Asistan’ı kullanmak için uzaktan kumanda üzerindeki düğmeye basın ve konuşun; Google TV, istediğiniz dizi veya filmi gösterecek ve hemen oynatmaya başlayacaktır.

Google TV’li Chromecast

2020’de piyasaya sürülen Chromecast, artık başlatıcı arayüzü olarak Google TV’ye sahip. Arayüz, Disney +, Spotify, Netflix, Prime Video vb. Gibi akış hizmetlerinin döşeme tasarımını sunar.

Üstteki ana menü, arama yapmanızı, öneriler bulmanızı, uygulamalara göz atmanızı ve kitaplığınıza bakmanızı sağlar. Google TV, kullanıcıların istediklerini hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Google TV, ışıklarınız gibi akıllı ev cihazlarını doğrudan TV’nizden kontrol etmek için de kullanılabilir.

Google TV’deki Değişiklikler Nelerdir?

Google TV’nin getirdiği en büyük değişiklik Ana ekran. Google TV, büyük ölçüde abone olduğunuz akış hizmetlerinden gelen önerilere dayanmaktadır, bu nedenle Disney +, abone olduysanız sizin için en iyi seçimleri gösterecektir vb.

Google TV’yi kurduğunuzda, bunu TV’nin kendisi yerine Google Home uygulaması aracılığıyla yaparsınız. Abone olduğunuz akış hizmetlerini seçmeniz ve önerileri sizin için özelleştirebilmesi için Google TV Ana ekranınızda görünmesini istemeniz istenir.

Google TV Uygulaması

Google TV’nin sahip olduğu bir diğer heyecan verici özellik de İzleme Listesi. Telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı kullanarak bir Google aramasından İzleme listenize filmler ve TV şovları ekleyebilirsiniz. Bu, özellikle şovların adlarını unutuyorsanız veya bir arkadaşınızla yaptığınız bir konuşmanın ardından film eklemek istiyorsanız ancak TV’nizin önünde değilseniz yararlıdır.

İzleme Listenize ve içeriğinize Google TV uygulaması üzerinden erişebilirsiniz. Google TV uygulaması, Google Play Movies & TV uygulamasının yerini yeni bir adlandırma kuralı ile değiştirdi.

Google TV uygulaması, film ve TV şovları kiralamanıza ve satın almanıza, ayrıca akış hizmetlerinize ve İzleme listenize erişmenize olanak tanır.

Google TV Tanımlı

Google TV hala Android TV olsa da, oldukça farklı göründüğünü anlamak önemlidir. Yeni bir görünüm sunmak için Android’in işletim sistemini kullanan Google TV ile temelde aynıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli