Sıradaki içerik:

Apple, can sıkıcı hatalar için daha fazla düzeltme ile iOS 15.0.2’yi iPhone’da yayınladı

Apple iPhone 13 Pro incelemesi:

iPhone'da eksik olan özelliklerin listesi küçülüyor. Android stans, iPhone'u iyileştirmeye yardımcı olabilecek özelliklere ve teknik özelliklere kolayca işaret edebilir. Ancak iPhone 13 Pro ve Pro Max ile bu eksik özelliklerden en büyüğü artık eksik değil - yüksek yenileme hızına sahip bir ekran.

iPhone’da eksik olan özelliklerin listesi küçülüyor. Android stans, iPhone’u iyileştirmeye yardımcı olabilecek özelliklere ve teknik özelliklere kolayca işaret edebilir. Ancak iPhone 13 Pro ve Pro Max ile bu eksik özelliklerden en büyüğü artık eksik değil – yüksek yenileme hızına sahip bir ekran.

Ancak ProMotion ana yeni özelliklerden biri olsa da, Apple aslında Pro iPhone’u bir dizi başka anlamlı yolla geliştirdi. Daha iyi bir kamera var. Daha iyi bir pil var. Ve daha küçük bir çentik var. Yay.

Bunun seri için iPhone 12 Pro’dan daha büyük bir güncelleme olduğu fikri için ciddi bir durum var  . Elbette, iPhone 12 serisi gösterişli yeni bir tasarım getirdi. Ancak günlük kullanımda iPhone 11 serisinden çok az farklıydı.

Bu , iPhone 13 Pro için değişir .

iPhone 13 Pro tasarımı

İlk bakışta iPhone 13 Pro’nun tasarımı iPhone 12 Pro’ya çok benziyor . Aynı düz kenarlara sahip, aynı genel boyutta ve hala parlak çerçeve ve arkada mat cam var. Gerçi bunların hiçbiri kötü bir şey değil. iPhone 12 Pro harika görünüyor ve düz kenarlı görünümün bu yıl takılıp kalmasına sevindim. Birkaç yıl daha kalacağını tahmin ediyorum.

Elbette iPhone 13 Pro için birkaç tasarım değişikliği var. Bunlardan belki de en belirgin olanı daha büyük kamera modülüdür. Gerçekten çok büyük. Modül hem telefonun arkasında daha fazla yer kaplıyor hem de arkadan daha fazla uzanıyor. Buna değer – kamera kalitesi çok daha iyi – ama kesinlikle alışmak biraz zaman alıyor. Eski kasanız iPhone 13 Pro ile çalışmaz.

iPhone 13 Pro’da hala bir Lightning bağlantı noktası var ve biraz yoruluyor. Apple’ın en azından Pro iPhone modellerinde USB-C’ye geçmesini çok isterim. Çok cihazlı bir dünyada şarj etmeyi kolaylaştıracak ve aksesuarlar için daha fazla olanak sağlayacaktır.

En abartılı tasarım değişikliklerinden biri daha küçük çentik. Çentiğin daha küçük olması güzel olsa da, açıkçası, zar zor fark edeceksiniz. Günlük kullanımda, ekran gerçekten çok daha sürükleyici gelmiyor. Diğer küçük tasarım değişiklikleri arasında cihazın biraz daha kalın olması ve sol ve sağ kenarlardaki butonların biraz daha alçak olması yer alıyor. Ve telefon birkaç yeni renkte mevcut. Altın modeli inceliyoruz ve parlak altın çerçeve bazen biraz şatafatlı olsa da yine de harika görünüyor.

iPhone 13 Pro’nun ekranı

iPhone 13’ün ekranı iPhone 12’lere göre yalnızca küçük bir yükseltme iken , Pro telefonlar çok daha büyük bir yükseltme alıyor. Son olarak, yıllarca sorulduktan sonra iPhone 13 Pro, yüksek yenileme hızına sahip bir ekrana sahip. Sadece bu da değil, ekran paneli Samsung’un üst düzey LTPO ekranlarından biridir; bu, temelde ekranda olup bitenlere bağlı olarak yenileme hızını değiştirebileceği, mümkün olduğunda pilden tasarruf edebileceği ve gerektiğinde yenileme hızını artırabileceği anlamına gelir. Yenileme hızları 10Hz ile 120Hz arasında ölçeklenir.

Ekranın kendisi 1170 x 2532 çözünürlüğe ve 1200 nit tepe parlaklığa sahip 6.1 inç OLED ekrandır . Muhteşem görünüyor. Canlı renkler ve derin siyah seviyeleri ile ekran parlaktır. Ve ProMotion sayesinde inanılmaz derecede duyarlı. Animasyonlar pürüzsüz ve gerçeğe yakın ve genel olarak telefon daha doğal hissettiriyor.

Zaten çoğu zaman. Çoğu standart animasyon ve kaydırma hareketi 120 Hz yenileme hızından otomatik olarak yararlanacak olsa da, bazı üçüncü taraf geliştiricilerin özel işleme için daha yüksek yenileme hızını etkinleştirmesi gerekecektir. Buna oyunlar da dahildir – yani ProMotion’ı mobil oyunlar için kullanmayı dört gözle bekliyorsanız, biraz beklemeniz gerekebilir.

Dürüst olmak gerekirse, bunu büyük bir sorun olarak görmüyorum. Tabii, telefonumda çok fazla oyun oynamam ama ara sıra yaparım. Bana göre, animasyonlar ve kaydırma markasını yardımcı nerede yüksek yenileme hızları gerçekten önemli olan telefon  hissediyorum daha dokunma duyarlı. Bununla birlikte, tüm uygulamaların sonunda teknolojiyi desteklemesi güzel olacak.

ProMotion’ın nihayet iPhone 13 Pro’da mevcut olması beni heyecanlandırıyor, ancak alt seviye iPhone’ların yakın gelecekte teknolojiyi alacağını umuyorum.

iPhone 13 Pro performansı

Tüm iPhone 13 serisi, şirketin en yeni ve en büyük mobil işlemcisi olan Apple’ın yeni A15 Bionic çipini sunuyor. A14 Bionic üzerinde çok büyük bir yükseltmeyi temsil etmiyor, ancak kesinlikle biraz daha güçlü ve mobil performans söz konusu olduğunda Apple’ı paketin önünde tutuyor.

Temel olarak, iPhone 13 Pro’da oyunlar süper hızlı yüklenir, çoklu görev sorunsuz vb. Cidden millet, bu 2021’de bir telefona girebileceğiniz kadar hızlı. Telefonun şu anda hızlı olmasından daha önemli olan, önümüzdeki yıllarda da hızlı kalacak olması. Telefonu yıllardır test etmek için zamanımız olmasa da Apple’ın sicili bunun iPhone 13 Pro için gerçekten de geçerli olacağını gösteriyor.

Karşılaştırma sonuçları, iPhone 13 Pro’nun sunduğu inanılmaz performansı doğruladı. Telefon aşağıdaki sonuçları elde etti.

  • GeekBench 5:  1730 tek çekirdekli, 4789 çok çekirdekli
  • 3DMark Yaban Hayatı:  9749

Bu sonuçlar mükemmel ve geçmişte test ettiğim tüm telefonları geride bıraktı. Bu, aynı çipe sahip, ancak çok fazla RAM’e sahip olmayan ve bir GPU çekirdeği daha az olan standart iPhone 13’ü içerir .

iPhone 13 serisi de bir depolama darbesi alıyor. iPhone 13 Pro, geçen yılki gibi 128 GB’ta başlıyor, ancak şimdi 1 TB’a kadar çıkıyor. Bu, kullanıcıların büyük çoğunluğunun ihtiyaç duyacağından daha fazlası. İCloud gibi bulut hizmetlerini kullanmakta iyiyseniz, muhtemelen 128 GB ile idare edebilirsiniz.

iPhone 13 Pro pil

Apple son birkaç yıldır pili biraz daha ciddiye alıyor ve bunu gördüğümüze sevindik. iPhone 13 Pro, daha verimli bir işlemciden ekranın 10 Hz kadar düşük bir hızda yenilenebilmesine kadar bir dizi iyileştirme sayesinde 12 Pro’dan daha uzun bir pil ömrü elde ediyor. Pilin kendisi de sadece… daha büyük. Apple’a göre tüm bu iyileştirmeler ortalama 1,5 saat daha fazla kullanımla sonuçlanacak.

iPhone 13 Pro’nun pilinin mükemmel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Cihaz, bir günde meyve suyunun bitmesine bile yaklaşmadı ve bu, yoğun kullanımda bile. Çoğu insan günü %50 pilin bitmesiyle bitirir ve çok oyun oynayan ve çok video kaydedenler bile kendilerini bir günlük kullanımdan geçirirken bulurlar.

iPhone 13 Pro kamera

Bunu hemen aradan çıkaralım – iPhone 13 Pro’daki kamera bu işteki en iyisidir. Google’ın Pixel 6’sı yakında çıkıyor ve iPhone serisine parası için bir şans verebilir – ancak yaklaşmak istiyorsa yapması gereken çok şey var.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max, f/1.5 diyafram açıklığına sahip bir adet 12 megapiksel ana kamera, f/1.8 diyafram açıklığına sahip bir adet 12 megapiksel ultra geniş kamera ve bir adet 12 megapiksel telefoto kamera ile üçlü bir kamera sistemi sunuyor. f/2.8 diyafram ve 3x optik zoom. Ana kameradaki sensör geçen yıla göre biraz daha büyük, yani daha fazla ışık alabiliyor. Sonuç, düşük ışıkta fotoğrafların mükemmel görünmesidir.

İyi aydınlatmada iPhone 13 Pro, canlı renklerle inanılmaz derecede ayrıntılı fotoğraflar sunabilir. Hangi kamerayı kullanırsanız kullanın bu doğrudur. Apple uzun süredir son derece tutarlı kameralar sunuyor ve bu, iPhone 13 Pro için geçerliliğini koruyor.

Ultrawide kameranın gizli bir sırrı var – bir makro kamera olarak ikiye katlanıyor. Kamerayı bir özneye yaklaştırdığınızda, makro modu için ultra geniş kameraya geçecektir ve değiştiğini görebilirsiniz. Bunu hiç umursamıyorum – ben istemediğimde asla değişmedi. Ancak bazıları aynı fikirde değil ve Apple, gelecekteki bir yazılım güncellemesinde bu özellik için manuel bir geçiş yayınlayacak. Çektiği makro fotoğraflar oldukça sağlam. Birçok Android telefonda alacağınız 2 megapiksel makro fotoğraflardan çok daha iyiler. Yine de yalnızca Pro’ya yönelik bir özelliktir – standart iPhone 13 Pro’da makro modu yoktur.

Fotoğraf Stilleri

iPhone 13 serisi için yeni olan Fotoğraf Stilleri. Photographic Styles, esasen farklı şirketlerin kameralarının “görünümleri” olduğu fikrini hedefliyor. Örneğin Pixel serisi, gerçekçi görünme pahasına uzun süredir tartışmasız daha canlı renklerle yüksek düzeyde kontrast sunuyor. Fotoğraf Stilleri, fotoğrafların nasıl görüneceğini ayarlamanıza olanak tanır; bu, fotoğraflarınızın Pixel veya Samsung telefon gibi görünmesini sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Yerleşik ön ayarlar vardır ve kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

Yine de bir filtre sistemi değil. Fotoğraf çekildikten sonra bir fotoğrafa düzenleme uygulamak yerine, Fotoğraf Stilleri telefonun kendisinin görüntüleri işleme şeklini değiştirir. Bu, gerçeğin ardından stili değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Bu temelde bir “ayarla ve unut” özelliğidir. Görüntülerin nasıl görünmesini istediğinizi seçecek ve onu öyle bırakacaksınız. Düzgün bir sistem, ancak iPhone kameralarının görünümünü seven biri olarak, genellikle varsayılan ayarda tuttum. Beş varsayılan vardır: Standart, Zengin Kontrast, Canlı, Sıcak ve Soğuk. Apple, yarattıklarınıza stile uyması için harika bir ad verir, bu da zarif bir dokunuş.

Sinema Modu

iPhone 13 serisi için diğer büyük yeni özellikler Sinema Modu. Sinema Modu, video için Portre Moduna benzetilebilir, ancak bundan biraz daha karmaşıktır. Bu özellik temel olarak bir videonun arka planına bir yazılım bulanıklığı uygulayarak kullanıcıların odak noktasını anında değiştirmesine olanak tanır. Videoyu çektikten sonra odak noktaları düzenlenebilir. Bu oldukça havalı.

Çekim yaparken konuları manuel olarak değiştirmeniz gerekmez. Özellik ayrıca gördüğü yüze göre otomatik olarak geçiş yapabilir. Bu, oluşturmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak sizin için işe yarayabilir veya çalışmayabilir.

Sinema Modu güzel bir özellik, ancak şimdilik biraz sınırlı. Bana Portre Modunun ilk günlerini hatırlatıyor. Kenarlar ve saçlar biraz dağınık, düşük ışıkta harika çalışmıyor ve yalnızca 1080p çözünürlükte, saniyede 30 kare hızında çalışıyor.

Videoyu çektikten sonra düzenleyebilirsiniz, ancak bunun yalnızca MacOS Monterey yüklü bir Mac kullanıyorsanız geçerlidir ve videoyu yalnızca Fotoğraflar ve Final Cut Pro gibi Apple’ın kendi uygulamalarında düzenleyebilirsiniz. Örneğin, dosyayı daha eski bir Mac’e gönderirseniz, telefonunuz bulanıklığın pişirildiği yeni bir dosya oluşturur.

iPhone 13Pro yazılımı

iPhone 13 Pro, Apple’ın mobil işletim sisteminin en yeni ve en iyi sürümü olan Apple’ın iOS 15’ini çalıştırır. iPhone 13 Pro’da mükemmel çalışıyor.

Ben gitmiyorum iOS 15 ve yeni özellikleri dalış Deep , ancak bir bakış sunar. En sevdiğim yeni özelliklerden bazıları, biraz dağınık olabilen ancak telefonum Uyku modundayken iPad’imin bildirimlerinin beni uyandırmasını engelleyen Odak modlarını içeriyor. Apple Haritalar da harika görünüyor, ancak keşke yeni Haritalar’ın CarPlay’de görüntülenebilmesini isterdim. Apple, bunun yıl içinde geleceğini söylüyor.

Genel olarak, daha önce iOS kullandıysanız, iPhone 13 Pro’da pek fazla sürprizle karşılaşmazsınız.

Sonuçlar

iPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro’ya göre büyük bir gelişmeyi temsil ediyor. Elbette benzer bir tasarımı koruyor, ancak ekran, pil ve kameradaki iyileştirmelerle, telefon önemli olduğu yerde daha iyi. Açıkçası, iPhone 13 Pro, seri için iPhone 12 serisinden daha büyük bir güncellemeyi temsil ediyor. iPhone 12 Pro kullanıcılarının yükseltme yapmasını önermesem de, daha eski bir cihaza sahip olan herkes iPhone 13 Pro’nun sunduğu özelliklere bayılacak.

Rekabet

iPhone 13 Pro için en büyük rekabet Apple’ın kendisinden geliyor. Örneğin, iPhone 13 Pro ile iPhone 13 Pro Max arasında karar vermeye çalışıyor olabilirsiniz. Neyse ki, bu yıl bu kararı yalnızca ekran boyutuna ve pil boyutuna göre verebilirsiniz. Geçen yılın aksine, iPhone 13 Pro Max daha fazla özellik almıyor.

Standart iPhone 13’ü de göz önünde bulundurmaya değer , ancak parayı Pro modeline harcayabilirseniz, daha iyi ekran ve daha iyi kamera göz önüne alındığında bunu yapardım.

iPhone 13 Pro’yu satın almalı mıyım?

Evet. iPhone 13 Pro, çarpıcı bir ekran, mükemmel pil ömrü ve herhangi bir akıllı telefondaki en iyi kamerayı sunar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli