Sıradaki içerik:

Apple yöneticileri röportajlarda M1 işlemci, yeni Mac’ler ve daha fazlasını konuşuyor

Apple silikon Mac etkinliğindeki tüm önemli duyurular

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’ın 2020’deki son etkinliği kısa, Net ve anlamlıydı.

Apple, sonbaharın üçüncü özel etkinliği için duyuruları minimumda tuttu ve 50 dakika içinde yalnızca üç yeni ürün ortaya çıkardı. Ancak bu ürünlerin her biri önemliydi çünkü ikisi de yeni nesil Mac’leri temsil ediyordu. İşte bugünün “One More Thing” basın etkinliğinde kaçırmış olabileceğiniz şeylere hızlı bir bakış.

Apple M1

İlk Apple silikon Mac’lerini açıklamadan önce Tim Cook ve şirket, ürün serisinin ilk şirket içi çipini duyurdu. Apple M1, Apple’ın şimdiye kadar yarattığı “en güçlü çip” olarak tanımlanıyor. 5 nanometre işlem teknolojisi kullanılarak oluşturulan ilk kişisel bilgisayar çipi, 16 milyar transistörle birlikte gelir. Sonuç olarak M1, 3,5 kata kadar daha hızlı CPU performansı, 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı ve 15 kat daha hızlı makine öğrenimi sunar. Belki daha da iyisi, M1, önceki nesil Mac’lerden 2 kata kadar daha uzun pil ömrü sağlar.

İki yeni MacBook, bir yeni Mac mini

Söylentiler uzun zamandır Apple’ın bu yıl 12 inç MacBook’u yeniden başlatacağını öne sürdü. Ancak olmadı. Duyurulan ilk Apple M1 tabanlı MacBook’lardan ikisi 13 inç MacBook Air (2020 sonu) ve 13 inç MacBook Pro (2020 sonu) idi. Her ikisi de, Apple’ın her iki modeli de son güncellemesinden sadece birkaç ay sonra sahneye çıkıyor. Apple ayrıca ilk M1 Mac mini’yi de ortaya çıkardı.

Bu Mac’lerden herhangi birine bakarken dikkate alınması gereken bazı ilginç noktalar var. İlk olarak, her biri için temel model, Intel tabanlı muadillerinden çok daha ucuza fiyatlandırılır. İkinci olarak, bazı durumlarda Intel tabanlı sürümler daha iyi dahili özellikler sunar. Örneğin, M1 ve Intel tabanlı 13 inç MacBook Pro arasındaki temel farkları düşünün. İlki maksimum 16 GB bellek sunarken, ikincisi 32 GB ile kullanılabilir. Ek olarak, eski model M1’de maksimum 4 TB depolama yerine 2 TB depolama içerir.

Yeni Mac’lerin her birinin çeşitli üçüncü taraf testlerinde nasıl performans gösterdiğini görmek ilginç olacak. Sonuç, şimdi Apple silikona geçip geçmemeyi veya 2021 ve sonrasında daha gelişmiş bir model gelene kadar bekleyip beklememeyi belirlemede uzun bir yol kat edecek.

macOS Big Sur

Yeni nesil macOS’un nihayet bir çıkış tarihi var. Mevcut Mac sahipleri, 12 Kasım Perşembe gününden itibaren güncellenmiş işletim sistemlerini indirebilirler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en yeni Mac’ler macOS sürümü önceden yüklenmiş olarak gelecek.

Ne alamadık

Salı günkü etkinlikte, bu yıl piyasaya sürüleceği söylenen iki ürün, sözde AirPods Studio ve AirTags dahil edilmedi. Her ikisinin de yıl sonuna kadar gelmesi mümkün olsa da, Apple’ın bunları piyasaya sürmek için gelecek yıla kadar beklemeye karar verme olasılığı giderek artıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli