Sıradaki içerik:

2021 Volkswagen ID.4 İlk Sürüş

Araştırmacılar el hareketlerini algılayabilen bir cihaz geliştiriyor

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

UC Berkeley’deki araştırmacılar, bir kişinin hangi el hareketini yapmayı planladığını anlamak için giyilebilir

sensörler ve yapay zeka yazılımı kullanan bir cihaz yarattı. Sensörler ve AI, bir kişinin yapmak istediği el hareketini ön koldaki elektrik sinyali modellerine göre belirleyebilir. Araştırmacılar, cihazın iyileştirilmiş protez kontrolü ve elektronik cihazlarla etkileşimin yolunu açtığını söylüyor.

Cihaz , klavye kullanmadan veya denetleyici olmadan oyun oynamadan bilgisayarları kontrol etme konusunda yeni bir çağ başlatabilecek etkilere sahip. Sistem ayrıca otomobillerin içindeki direksiyonları değiştirme potansiyeline de sahiptir. Daha olası bir kullanım, ampütelerin protez cihazlarını kontrol etmesini veya elektronik cihazlarla etkileşime girmesini sağlamaktır.

UC Berkeley doktora öğrencisi Ali Moin, el hareketlerini okumanın insan-bilgisayar etkileşimini geliştirmenin bir yolu olduğunu söylüyor. İnsan-bilgisayar etkileşimi, kameralar ve bilgisayar görüşü kullanılarak geliştirilebilir, ancak Moin, ekibinin geliştirdiği sistemin aynı zamanda bireyin mahremiyetini de koruduğunu söylüyor. Ekip, ön koldaki 64 noktadan elektrik sinyallerini okuyabilen esnek bir kol bandı oluşturdu.

Sinyaller, ön koldan toplanan sinyalleri belirli el hareketleriyle ilişkilendirebilen bir AI algoritması ile programlanmış bir elektrik çipine beslenir. Araştırmacılar, algoritmaya başparmak yukarı, yumruk ve düz el dahil 21 ayrı el hareketini tanımayı öğrettiler.

Araştırmacılar önce algoritmaya koldaki elektrik sinyallerinin el hareketlerine nasıl karşılık geldiğini öğretmek zorunda kaldı. Bu, kullanıcıların tek tek el hareketlerini yaparken manşeti takmasını gerektiriyordu. Cihaz, kendisini yeni bilgilerle güncelleyebilen hiper boyutlu bir hesaplama algoritması adı verilen bir tür gelişmiş AI kullanıyor. Bu özellik, yapay zekanın yeni bilgileri modeline dahil etmesine izin vererek, kullanıcının kolu terlese veya kolu başın üstünde olsa bile el hareketlerini doğru bir şekilde tahmin etmesine olanak tanır. Cihaz henüz ticari bir ürün olmaya hazır değil, ancak araştırmacılar birkaç ince ayar ile olabileceğine inanıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli