Sıradaki içerik:

Intel Rocket Lake CPU sızıntısı, AMD ile mücadelenin henüz bitmediğini gösteriyor

Asus ROG Zephyrus M15 GU502 incelemesi

Intel’in en son mobil teknolojisi A oyununu getiriyor mu?

Kararımız

Asus ROG Zephyrus M15 GU502, en güçlü makine olmasa da muhteşem ince ve hafif bir tasarımda sağlam oyun performansı sunan mükemmel bir orta sınıf oyun dizüstü bilgisayarıdır.

ARTILARI

  • Harika tasarım
  • Mükemmel pil ömrü
  • İyi oyun performansı
  • Hızlı ekran

EKSİLERİ

  • Çok güçlü sayılmaz diyebilirim,
  • Malesef Tasarım için çok para ödüyorsun

İki dakikalık inceleme

Asus ROG Zephyrus M15 GU502, Asus’un şık, ince ve hafif oyun dizüstü bilgisayarlarından oluşan çok övülen ROG Zephyrus serisindeki en yeni cihazdır ve bu tür makinelerin büyük, hantal ve bir göz açıp kapayıncaya kadar kaybolan pil ömrü olduğu fikrine meydan okur. göz.

Zephyrus M15’e belki de en dikkat çekici eklenti, yeni Intel Comet Lake-H işlemcidir. Intel, bu 10. nesil mobil çipleri, uzun pil ömrünün yanı sıra fişi takılı değilken bile mükemmel performans sunmayı amaçlayan dizüstü bilgisayarlara güç sağlamak için tasarladı.

Esasen, bu performans ve taşınabilirlik dengesine ulaşmak, oyun dizüstü bilgisayarlarının Kutsal Kase’sidir, ancak Asus ROG Zephyrus M15 GU502 başarılı mı?

Bize göre öyle – ama bazı uyarılarla birlikte. Önceki ROG Zephyrus dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, Asus bir kez daha, içindeki donanımdan ödün vermeden (çok fazla) şık ve abartısız ince ve hafif bir oyun dizüstü bilgisayarı tasarladı. Asus ROG Zephyrus M15 GU502, oyun dizüstü bilgisayarlarının büyük, hantal canavarlar olduğuna hala inananlar için bunun her zaman böyle olmadığını kanıtlıyor. Bu, 2020’de bir oyun dizüstü bilgisayarının neye benzemesi gerektiğine bir örnek.

360 x 252 x 18,9 mm boyutları ve 1,9 kg ağırlığı sayesinde bu, çok fazla çaba harcamadan tüm gün yanınızda taşıyabileceğiniz bir dizüstü oyun bilgisayarıdır. Şu anda piyasadaki en şık oyun dizüstü bilgisayarlarından biri – ama bunun bir bedeli var.

İnceleme için aldığımız modelin fiyatı 1.299 $ (yaklaşık 1.000 £, 1.800 $) ve yeni bir Intel Comet Lake Core i7-10750H işlemciye sahip olsa da, teknik özelliklerin geri kalanı o kadar da akıllara durgunluk vermiyor. 512GB SSD oyunlarla oldukça hızlı bir şekilde dolacak ve Nvidia GeForce GTX 1660 Ti GPU, en son oyunları tam olarak doldurulmuş ayarlarla oynayacak gibi görünmüyor. Bir bakıma, bu fiyata bu kadar şık bir şey elde etmek için teknik özelliklere bir darbe aldığınızı hissediyorsunuz. Bazıları için bu adil bir takas olacaktır. Diğerleri için çok uzak bir uzlaşma olacaktır.

Bununla birlikte, Metro Exodus gibi grafik olarak yoğun oyunları oynarken bile Asus ROG Zephyrus M15 GU502, daha yüksek ayarlarda bile iyi bir iş çıkarır. Biraz ince ayar yaparak, fiyatı göz önünde bulundurarak çok saygın sonuçlar elde edeceksiniz.

Fortnite ve CS: GO gibi hızlı tempolu ve çılgınca daha az zorlu oyunlar için Asus ROG Zephyrus M15 GU502, özellikle 240Hz Full HD ekranı sayesinde harika bir seçimdir. En parlak veya en canlı ekran değil, ancak bu hızlı yenileme hızı süper hızlı, akıcı ve duyarlı bir oyun deneyimi sunuyor.

Pil ömrü, Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin beklentileri aştığı bir başka alandır. PCMark 10 kıyaslama testlerinde uzun dokuz saat süren bu, modern bir dizüstü oyun bilgisayarında acınacak bir pil ömrüne katlanmak zorunda olmadığınızı kanıtlıyor.

Şık tasarımı, iyi oyun performansını ve rekabetçi fiyatı bir araya getiren Asus ROG Zephyrus M15 GU502, rakiplerinin çoğunun kıskanacağı mükemmel bir orta sınıf oyun dizüstü bilgisayarıdır.

Fiyat ve kullanılabilirlik

İnceleme için aldığımız Asus ROG Zephyrus M15 GU502, Intel Core i7-10750H işlemci, 512GB SSD, 16GB RAM ve Nvidia GeForce GTX 1660 Ti GPU ile geliyor ve maliyeti 1.299 $ (yaklaşık 1.000 £, 1.800 AU). Birleşik Krallık’ta tam olarak bu özelliği bulmak oldukça zor, bu nedenle ABD dışında yaklaşık fiyatları kullandık.

Birleşik Krallık’ta bulması çok daha kolay, aynı CPU, 1 TB SSD ve 16 GB RAM, ayrıca 4K ekran ve 2.000 £ karşılığında daha güçlü bir Nvidia RTX 2060 GPU’ya sahip bir modeldir . Bu size daha yetenekli bir grafik kartı ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran sağlar, ancak fiyattaki sıçrama oldukça önemlidir.

Asus ROG Zephyrus M15 GU502, bazı diğer konfigürasyonlarda da mevcuttur, bu, bütçeniz için fiyat ve performans arasında iyi bir denge sağlayan bir dizüstü bilgisayar seçebileceğiniz anlamına gelmelidir.

İncelediğimiz modelin fiyatı , daha eski bileşenleri içeren MSI GS65 Stealth ve AMD destekli Asus Zephyrus G14 – her ikisi de dünyanın en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından bazıları.

Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin özellikleri:

CPU: 2,6 GHz Intel Core i7-10750H (6 çekirdekli, 12 MB önbellek, 5 GHz’e kadar)
Grafik: Nvidia GeForce GTX 1660 Ti (6 GB GDDR6)
RAM: 16 GB DDR4 (3,200 MHz)
Ekran: 15,6 inç Full HD (1,920 x 1.080) IPS, 144Hz
Depolama: 512GB SSD (PCIe)
Bağlantı Noktaları: 1x Thunderbolt 3 / USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.0b, Gigabit Ethernet , kulaklık, mikrofon
Bağlantı: Intel Wi-Fi 6 (802.11ax)
Ağırlık: 4,2 pound (1,9 kg)
Boyut: 14,2 x 9,9 x 0,7 inç (360 x 252 x 19 mm); G x D x Y

Tasarım

Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin tasarımı, daha önce bir Zephyrus dizüstü bilgisayarla karşılaşmış olanlara tanıdık gelecek. 360 x 252 x 18,9 mm boyutları ve 1,9 kg ağırlığıyla dünyanın en ince veya en hafif dizüstü bilgisayarı olmaktan uzak olmasına rağmen, bir oyun dizüstü bilgisayarı için etkileyici derecede zariftir.

Asus, geleneksel 15 inçlik dizüstü bilgisayarlardan% 25 daha ince ve% 45 daha hafif olduğunu iddia ediyor ve HP Omen 15 gibilerine gelince, Asus ROG Zephyrus M15 GU502, taşınabilirlik bahislerinde onu kolayca yeniyor.

Hemen hemen yanınızda taşıması kolay bir oyun dizüstü bilgisayarı arıyorsanız, Asus ROG Zephyrus M15 GU502 dikkate değer.

Dizüstü bilgisayarın oldukça sert görünebilen dikdörtgen bir tasarımı var, ancak biz onu çok seviyoruz. Çok gösterişli veya üstü olmayan bir oyun cihazı gibi hissediyor. Aslında, aynı zamanda bir çalışma makinesi olarak da kullanılabilen bir oyun dizüstü bilgisayarı istiyorsanız, ofiste yerinde görünmüyordu.

Metal şasinin ön tarafında çift desen vardır. Bir yarısı fırçalanmış alüminyumdur; diğeri ise Asus’un “prizmatik nokta tasarımı” dediği şey ve oldukça zarif. Belirli ışıklandırmalarda farklı renklerde parıldıyor, bu da dikkat dağıtıcı RGB aydınlatmasına başvurmadan dizüstü bilgisayarın oyun köklerine akıllıca küçük bir selam veriyor.

Oldukça ince olmasına rağmen, Asus ROG Zephyrus M15 GU502 hala iyi bir bağlantı noktası seçimi sunuyor. Solda bir ses girişi, 3,5 mm ses jakı çıkışı (ESS Hi-Fi DAC ile), bir USB 3.2 bağlantı noktası, tam boyutlu HDMI 2.0b bağlantı noktası, Ethernet ve güç kaynağını takmak için bir bağlantı noktası var.

Sağ tarafta iki tane daha USB 3.1 A Tipi bağlantı noktası ve bir USB-C Thunderbolt 3 bağlantı noktası bulacaksınız. Bu, mükemmel bir bağlantı noktası dizisi ve bu günlerde dizüstü bilgisayarlarda nadiren görülen, ancak oyuncular için inanılmaz derecede önemli olmaya devam eden Ethernet ve HDMI gibi bazılarını içerir.

Dizüstü bilgisayarı açarken, uygun boyutlu bir klavye var. Düğmeler rahat ve doğru bir şekilde vurulacak kadar büyüktür ve tam N-Key rollover ile bir tuşa tekrar tekrar hızlı bir şekilde basabilirsiniz ve doğru şekilde kaydedilecektir – yine oyuncular için önemli bir özellik.

Tabii ki, klavye aynı zamanda Asus Aura Sync ile yapılandırılan neredeyse zorunlu RGB aydınlatma ile birlikte geliyor, bu nedenle diğer uyumlu cihazlarla eşleşecek.

Ancak, Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin Brushed Black sürümünün her tuş için LED’ler içerdiğini unutmayın; Prism Grey ve Prism Black sürümlerinde (yukarıda bahsedilen ‘prizmatik nokta tasarımı’ ile) arka aydınlatma yalnızca tek bir bölgedir. Bu nedenle, son iki modelde tek tek tuşların renklerini değiştiremezsiniz ve ışık efektleri sınırlı olacaktır. Bunun çoğu için bir anlaşma bozma olasılığı düşük, ancak kayda değer. Bunun arkasındaki düşüncenin ‘Prism’ cihazlarının daha ‘yetişkin’ zevkler ve kullanımlar için olduğunu varsayıyoruz.

Güç düğmesi klavyenin üzerinde bulunur ve bulunması kolaydır ve ayrıca ses kontrolü, mikrofonu sessize alma ve açma ve dizüstü bilgisayarın performansını yapılandırmanıza izin veren Asus’un Armory Crate yazılımını başlatma için fiziksel düğmeler bulacaksınız.

Klavyenin altındaki izleme paneli çok büyük değil, ancak rahatça kullanılabilecek kadar büyük ve işi yeterince iyi yapıyor. Ancak oyun oynamak için harici bir farenin kullanılmasını tavsiye ederiz.

Ekrana gelince iki seçenek var. İlki, 240 Hz yenileme hızına ve 3 ms yanıt süresine sahip 1080p bir ekrandır. Bu hızlı ve duyarlı ekran, hızlı tempolu oyunlar oynamak isteyen oyuncular için idealdir ve 1080p çözünürlük, GTX 1660 Ti grafik kartının çok fazla zorlanmadığı anlamına gelir.

Bu ekran aynı zamanda sRGB renk gamı ​​için% 100 destek sunarak doğru ve çeşitli renkleri görüntüleyebilmesini sağlar. İncelediğimiz dizüstü bilgisayarla gelen bu ekrandı ve iyi bir iş çıkardı. 1080p çözünürlük en yüksek çözünürlük değil, ancak burada sahip olduğumuz fiyat ve özellikler için iyi bir uzlaşma.

Asus ROG Zephyrus M15 GU502’yi 4K ekran ve% 100 Adobe RGB ile almak da mümkün. Bu modelin, bir oyun dizüstü bilgisayarı yerine uygun fiyatlı bir iş istasyonu arayan dijital reklam öğelerine daha iyi hizmet vereceğini savunuyoruz, çünkü daha güçlü RTX 2060 ile bile, dizüstü bilgisayar 4K’da oyun oynamaya devam edecek, bu nedenle yine de çözünürlük azaldı.

Peki Verim Olarak Uygunmu?

Bir an için ekrana bağlı kalarak, saf görüntü kalitesi söz konusu olduğunda ekrandan uçup gitmediğimizi söylemeliyiz. Bir dizüstü bilgisayarda daha canlı ekranlar gördük – kuşkusuz, genellikle biraz daha pahalıdırlar.

Bununla birlikte, ekranın etkileyici olduğu yer hız ve yanıt verme açısından önemlidir. Bu 240Hz yenileme hızı, daha önce de bahsettiğimiz gibi, hızlı tempolu rekabetçi oyunlar için harika. Fortnite gibi oyunları, hatta Doom Eternal gibi çılgın tek oyunculu oyunları saniyede yüksek karelerde oynamak gerçek bir keyif ve kolayca Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin ekranıyla ilgili en iyi şeylerden biri.

Gerçek oyun performansı söz konusu olduğunda, Asus ROG Zephyrus M15 GU502, ayarları en yüksek seviyelere çıkarılmış modern oyunları oynayamayacağınızın farkında olduğunuz ve yine de iyi performans gösterdiğiniz sürece iyi performans gösterir. kare hızları. Ancak, bu tür durumlarda bile, pek de işe yaramaz. Örneğin, grafiksel olarak zorlu bir oyun olan ve her şeyin ‘Ultra’ olarak ayarlandığı Metro Exodus ile Asus ROG Zephyrus M15 GU502, ortalama 41.6 fps’yi başardı.

Bu, PC oyunlarında görmeyi sevdiğimiz 60 fps’nin çok altında olabilir ve kesinlikle dizüstü bilgisayarın yüksek yenileme hızlarından yararlanmıyor, yine de bu fiyat aralığında bir dizüstü bilgisayar için korkunç bir gösteri değil. Hala mevcut nesil konsollardan daha iyi grafikler ve daha yüksek bir kare hızı elde ediyorsunuz. Ayrıca, grafik ayarlarının ‘düşük’ olarak düşürülmesi, dizüstü bilgisayarın 130.11 fps’ye ulaşmasını sağlar ve yüksek kare hızları ile grafiksel yeteneklerin iyi bir kombinasyonunu sunacak şekilde oyunları yapılandırmak için bolca hareket alanı olduğunu kanıtlar.

Windows 10’da günlük kullanım için Asus ROG Zephyrus M15 GU502 gerçekten çok iyi bir performans sergiliyor ve abartısız tasarımı ve makul derecede ince ve hafif olması gerçeğiyle, bir işte kolayca kullanabileceğiniz bir oyun dizüstü bilgisayarı. ofiste veya okulda kapasite.

Asus ROG Zephyrus M15 GU502’nin kıyaslama testlerimizde nasıl olduğu aşağıda açıklanmıştır :

3DMark Gece Baskını: 34.161; Yangın Saldırısı: 13.100; Time Spy: 5661
Cinebench R20: 2.769 cb
Geekbench 5 Tek Çekirdekli: 959; Çok Çekirdekli: 5.183
PCMark 10: 5.011
PCMark 10 Pil Ömrü: 9 saat 10 dakika
Pil Ömrü (TechRadar film testi): 7 saat 57 dakika
Toplam Savaş: Üç Krallık: 126,4 fps (1080p, Düşük) 44,2 fps (1080p Ultra)
Metro Çıkış: 130.11fps (1080p, Düşük), 41.60fps (1080p, Ultra)

Pil ömrü

Asus ROG Zephyrus M15 GU502 gibi cihazlara güç veren Intel Comet Lake-H serisi işlemcilerin yanı sıra cihazlarla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, bir oyun dizüstü bilgisayarının zavallı pil ömrü ile geleceği fikrini kapsamlı bir şekilde yok etmeleridir.

Oyun dizüstü bilgisayarlarının genellikle ana şebekeden dört saatten daha az enerji tükettiği zamanlar vardı, ancak Asus ROG Zephyrus M15 GU502, pil bitene kadar döngülü bir video oynatan 1080p video testimizde neredeyse sekiz saat sürdü.

Asus ROG Zephyrus M15 GU502, web’de gezinme ve video görüşmeleri gibi günlük görevleri çoğaltan PCMark 10 pil ömrü testinde etkileyici bir şekilde, bunu dokuz saat 10 dakikada çok etkileyici bir şekilde gerçekleştirdi. Bir oyun bilgisayarı için bu mükemmel ve bu, bu dizüstü bilgisayarın tek bir şarjla tüm iş veya okul gününü (ve uzun bir işe gidip gelmeyi) rahatça geçirmesi gerektiği anlamına geliyor. Elbette, pil ömrünün daha hızlı tükeneceği oyunları oynarken – ancak güç kaynağından yalnızca birkaç saat sonra kapanmayan bu yeni oyun bilgisayarı trendini seviyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli