Sıradaki içerik:

Qualcomm, yeni akıllı telefon işlemcisi Snapdragon 888 5G’yi tanıttı

Asus TUF GeForce RTX 3060 Ti incelemesi: Taş gibi soğuk, tamamen sessiz

Asus TUF RTX 3060 Ti, olağanüstü 1440p grafik kartına olağanüstü özel dokunuşlar getiriyor.

Nvidia’nın 400 $ ‘ lık GeForce RTX 3060 Ti’si bir kazanan – kapsamlı incelememizde buna “kusursuz bir şekilde inşa edilmiş” 1440p GPU dedik. Ancak etrafındaki soğutma sistemi önemlidir. Ayrıca, Nvidia’nın radikal yeni “akışlı” Founders Edition soğutucusunun GPU’yu yeterince etkili bir şekilde ehlileştirmesine rağmen, bu küçük yinelemede devasa GeForce RTX 3090 ile olduğu kadar güçlü olmadığını da belirttik . Özelleştirilmiş grafik kartı varyantlarının iyileştirmek için bolca alanı var dedik.

Bugün, 460 dolarlık Asus TUF RTX 3060 Ti OC bizi haklı çıkarıyor. Asus, GeForce RTX 3080 gibi üst düzey grafik kartlarının TUF sürümlerinde soğutma sistemi için yaygın bir övgü kazandı ve burada da aynı derecede zorlu. Asus TUF RTX 3060 Ti, en ağır yükler altında bile soğuk ve sessiz çalışır, ancak daha pahalı modellerde bulunmayan bir fiyatlandırma fiyatlandırması ile birlikte gelir.

Asus TUF RTX 3060 Ti teknik özellikleri, özellikleri ve tasarımı

Kaputun altında Asus TUF, 4.864 CUDA çekirdeği, 38 özel ikinci nesil ışın izleme çekirdeği ve 80 ROP ile tüm GeForce RTX 3060 Ti grafik kartları ile aynı temel teknik yapılandırmayı kullanıyor. Kurulum, iki katına mal olan vahşi bir grafik kartı olan son nesil RTX 2080 Super’i devirecek kadar güçlüdür. Nvidia, toplam 448 GB / sn bellek bant genişliği için GPU’yu 256 bit veri yolu üzerinden 8 GB GDDR6 bellekle eşleştirdi.

GeForce RTX 3060 Ti’nin referans özelliklerinin, son nesil RTX 2060 Super ve 500 $ ‘lık yükseltilmiş RTX 3070 ile karşılaştırmasının bir özeti:

Asus, TUF OC’de saat hızlarını biraz artırarak 1,755MHz Boost saat ve 1,410MHz temel saate itti. Bununla birlikte, oyun karşılaştırmalarımızda göreceğiniz gibi, eklenen sıklık gerçekten herhangi bir performans farkına dönüşmez. Buradaki büyük çekiliş, özel soğutucudur.

Asus’un bu segmentte TUF için neden bir prim talep ettiğini kelimenin tam anlamıyla anlayabilirsiniz . Nvidia’nın Founders Edition modelinden önemli ölçüde daha büyük. Founders Edition, standart iki yuvalı bir tasarımda 9,5 inç uzunluğunda ve 3,75 inç genişliğinde ölçülürken, hoş bir şekilde dolgun Asus TUF RTX 3060 Ti, 12 inç uzunluğunda ve tam inç daha geniş bir saçı düşürür. Aynı zamanda daha kalın ve 2,7 yuvayı dolduracak şekilde genişliyor (dürüst olmak gerekirse, üst düzey grafik kartları bugünlerde iki yuvadan daha büyük olma eğilimindedir).

Nvidia’nın RTX 3060 Ti Founders Edition (solda) Asus TUF’un (sağda) yanında.
Önemli ölçüde daha büyük.

Asus tüm bu alanı soğutma ile doldurdu. TUF 3060 Ti, ısı borularına sahip devasa bir alüminyum soğutucu içerir. Parlak bir soğuk plaka, iyi yerleştirilmiş termal pedlerin yardımıyla bellek modülleri için de koruma sağlar. Siyah örtü de alüminyumdur ve her biri dokuz kanatlı ve çift bilyalı rulmanlı üçlü eksenel fanı tutar. GPU sıcaklıkları 55 santigrat derecenin altına düştüğünde fanlar dönmeyi durdurur ve siz masaüstünüzde daha düşük yoğunluklu faaliyetlerle uğraşırken sessizlik sağlar.

Asus TUF RTX 3060 Ti, kartın üstünde tam uzunlukta metal bir arka plakaya sahiptir ve uçta çıplak ısı bloğunu ortaya çıkaran ve Founders Edition benzeri bir tarzda ekstra hava akışı sağlayan bir kesik içerir. Arka plaka, TUF markasını eve götürmek için ince siyah “lastik sırtı” işaretlerine sahiptir. Arka plaka ile kartın PCB’si arasında termal pedlerin olmaması, bu büyük metal levhanın herhangi bir bileşenin soğutulmasına katkıda bulunmadığı anlamına gelir. Yine de, bu karttaki soğutma sarsılıyor.

Asus, bu kartı tek 8 pimli güç konektörünün yanında hoş bir çift BIOS anahtarı ile birlikte gönderiyor ve özellikle hoş bir hareketle, her BIOS konumu tarafından sergilenen davranışları arka plakadaki etiketlerle açıkça etiketler. Diğer üreticiler bunu not edin ve kopyalayın, lütfen — her seçeneği bulmak için kılavuzları veya GPU-Z ayarlarını gözden geçirmek çok daha üstündür. Asus, Sessiz modun Performans modundan dört kat daha sessiz olduğunu ve yalnızca iki derece daha sıcak olduğunu iddia ediyor. Ancak varsayılan Performans modu o kadar soğuk ve sessiz ki, hız aşırtma dışında herhangi bir şey için ikincil BIOS’u kullanma ihtiyacını hayal edemiyoruz.

Bu karttaki her şey iş değil. Asus, onu kenarında ışıklı bir RGB TUF logosu ve altında küçük bir RGB ışık şeridi ile donattı. Bu hafif vurgular, karttaki tek RGB aydınlatmasıdır ve Asus’un Armory Crate paketinin bir parçası olarak bulunan Aura Sync özelliği ile kontrol edilebilirler . Aura Sync, sisteminizdeki tüm Asus ürünleri için aydınlatmayı yönetirken, Asus’un  GPU Tweak II yazılımı , ince ayar yapmak istiyorsanız GPU’nuzun davranışı üzerinde size daha iyi kontrol sağlar. GPU Tweak II’nin yazılım destekli hız aşırtma modu, TUF’un saat hızını basit bir tıklama ile 30 MHz daha artırabilir. 

Asus ayrıca RTX 3060 Ti’nin port seçimine biraz ekstra bir şey ekledi. Stok düzeni, tek bir HDMI 2.1 bağlantısı ve üç adet DisplayPort içerir, ancak TUF ikinci bir HDMI 2.1 çıkışı ekler – hem bir monitöre veya TV’ye hem de bir VR kulaklığına sürekli kablo değiştirmeden güç sağlamak isteyenler için mükemmeldir . Bu hoş bir katılım.

Bir GeForce RTX 30 serisi GPU olarak TUF, Nvidia’nın DLSS 2.0 , Shadowplay, GeForce Experience, Nvidia Broadcast, Nvidia Reflex , Ansel süper ekran görüntüleri, CUDA ve Optix gibi yaratım iş yükleri gibi uzaktaki tüm yazılım özelliklerini destekler ve Video oluşturmak için Nvidia’nın üstün NVENC kodlayıcısı.

Sonuç olarak? Asus TUF RTX 3060 Ti, harika bir yazılım yığınıyla desteklenen harika bir GPU’nun üzerine yerleştirilmiş harika bir soğutucu sunuyor.
Kaynak: PCWORLD

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli