Sıradaki içerik:

Araştırmacılar el hareketlerini algılayabilen bir cihaz geliştiriyor

Bilim insanları dünyanın en eski buzunu Antarktika’da arıyor

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim adamları Antarktika’da çalışıyor ve kıtanın dünyanın en eski buzuna sahip olduğuna inanıyor.

Kıtadaki buzun yüz binlerce, hatta milyonlarca yaşında olduğuna inanıyorlar. Bilim adamları, antik buzun tam olarak kaç yaşında olabileceğini bilmiyor. Buzun ne kadar süre hayatta kalacağından emin değiller.

Princeton Üniversitesi jeokimyacısı John Higgins, 5 milyon yıllık bir buz bulduğunda şaşırabileceğini söylüyor, ancak bu anlaşılmaz değil. Daha önce, bir grup araştırmacı gömülü bir buzulda sekiz milyon yıllık bir buz örneği olduğunu söylediklerini keşfetti. Bu numunenin yaşı, buz üzerinde bulunan karbon yaş tayini yapan volkanik kül ile belirlenmiştir.

Ancak o tarih tartışma konusudur. Bilim adamları eski buz örneklerini arıyorlar çünkü bu buz örneklerinin içinde buzun oluştuğu zamandan kalma eski hava cepleri olacak. Buz örneklerinde bulunan bu eski hava kabarcıkları, bilim insanlarının uzak geçmişten gelen havayı doğrudan yakalamasına izin veriyor. Araştırmacılar bunun bir tür zaman makinesine sahip olmak gibi olduğunu söylüyor.

Higgins ve ekibindeki meslektaşları, Antarktika’daki Allan Hills bölgesindeki 2.6 milyon yıllık bir buz örneği aldı. Çağına güvenleri yüksek ve içinde hava bulunan en eski buz örneği olduğunu söylüyor. Numune, buzun içinde hapsolmuş eser miktarda argon gazı analiz edilerek tarihlendirildi.

Keşfedilen başka bir örnek 2 milyon yaşındaydı ve içeride kalan kabarcıkların karbondioksit ve metan gibi sera gazlarını ölçmek için kullanılması için yeterince iyi durumdaydı. Örnekler, o sırada atmosferin neye benzediğinin bir anlık görüntüsünü verecek kadar kaliteli idi. Doktor Higgins geçtiğimiz günlerde eski buz erimesini ve eski suda köpüren gazları gösteren bir video tweetledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli