Sıradaki içerik:

Çin Ulusal Uzay İdaresi gelecekteki görev planlarının ana hatlarını çiziyor

CDC, pandemi sırasında aşırı dozda uyuşturucuya bağlı ölümlerin hızla arttığı konusunda uyardı

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CDC, aşırı dozda uyuşturucu ölümlerinin pandemi sırasında,

özellikle sentetik opioidleri içerenlerde görülmemiş seviyelere fırladığı konusunda uyardı. Rapor, pandeminin ve bununla ilgili günlük yaşamdaki aksamaların en önemli istenmeyen sonuçlarından birine dikkat çekiyor; bu, pandemiden daha uzun süren halk sağlığı üzerinde etkisi olması beklenen bir şey.

Mayıs 2020’de sona eren 12 aylık dönemde, CDC, ABD’de aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle 81.000’den fazla ölüm olduğunu bildiriyor. Bu tür ölümler pandemiden önce yükseliş eğilimi gösteriyordu, ancak sorunun ilk aylarında keskin bir artış gösterdi ve sonuçta ABD’de şimdiye kadar bildirilen en yüksek doz aşımı ölümleri ile sonuçlandı.

Aşırı doz ölümlerindeki hızlı artış, pandeminin madde bağımlılığından muzdarip bireyleri özellikle sert bir şekilde etkilediğini ve bu ölümlerdeki birincil faktörün “yasadışı olarak üretilmiş fentanil” olduğunu göstermektedir. Sayıları bir önceki yılla karşılaştıran CDC, aşırı doz ölümlerinin Mayıs ayında sona eren 12 ayda yüzde 38.4 arttığını bildirdi.

CDC, 10 eyaletin sentetik opioid aşırı doz ölümlerinin sayısında yüzde 98’den fazla bir artış ve yüzde 50’den fazla artış bildiren başka bir 18 yargı bölgesi olduğunu bildirdi. Kokain, araba ölümlerinde yasadışı fentanile katıldı, bu oran yüzde 26,5.

CDC notlar kokain kullanımı eroin veya yasadışı fentanil ile yapılan olasılıkla bu ölümlerle rol oynamıştır. Ayrıca, metamfetamin aşırı doz ölümleri yüzde 34,8 artarak şimdi kokaine atfedilen oranları aştı. CDC Direktörü Robert Redfield, MD, şunları söyledi:

COVID-19 salgını nedeniyle günlük yaşamın aksaması, madde kullanım bozukluğu olanları çok etkiledi. Bu salgını sona erdirme mücadelesine devam ederken, farklı grupların başka şekillerde etkilendiğini gözden kaçırmamak önemlidir. İstenmeyen sonuçlardan muzdarip insanlara bakmalıyız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli