Sıradaki içerik:

Moderna COVID-19 aşısı artık FDA tarafından onaylandı: Bu ne anlama geliyor?

Çin Ulusal Uzay İdaresi gelecekteki görev planlarının ana hatlarını çiziyor

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin, geçtiğimiz günlerde Chang’e 5’in örneklerini Dünya’ya geri göndermesiyle çok başarılı bir görevden çıkıyor.

Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), kuşağının altında karmaşık ve başarılı bir görevle gelecekteki uzay görevleri için planlar hakkında konuşmaya başladı. Ajans, gelecekteki ay ve derin uzay araştırmaları için planlarını detaylandıran yeni bir üç aşamalı plan hazırladı.

CNSA başkan yardımcısı Wu Yanhua, ajansın “yörüngeye inme, iniş ve geri dönme” hedeflerini gerçekleştirdiğini ve gelecekteki görevlerin “araştırma, inşa ve istismar” üzerine odaklanacağını söyledi. Wu, “araştırmanın” ajansın uzayı ve ayın jeolojik çevresini ve diğer kozmik cisimleri keşfetmesini göreceğini söyledi. Ayrıca uzaydaki radyasyonu da araştıracaktı.

“İnşa etmenin” amacı, altyapıyı inşa etmede ustalaşmak olacaktır. Ajans, Chang’e-4 sondası için kullanılan ve ay ile Dünya arasında sürekli teması destekleyen röle uydusunu işaret etti. Wu ayrıca, hedefin muhtemelen ay için uzun vadeli su ve elektrik kaynaklarının inşasını araştırmayı içerebileceğini belirtti.

“Sömürme” nin amacı, dünya dışı kaynakların insani gelişimiyle ilgilidir. Wu, bunun tüm dünyadaki yıldızlararası araştırma görevlerinin ortak hedefi olduğunu söylüyor. CNSA’nın, ay keşif planlarının bir Aşama 4’üne sahip olduğu ve Chang’e serisine kayacak dört görevi içereceği bildirildi.

Bir sonraki görev Chang’e-6 olacak ve 2021 ile 2025 arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, ayın güney kutbundaki veya ayın uzak tarafındaki potansiyel örnekleme konumuyla birlikte bir ay malzemesi kurtarma görevi olacak. Bir sonraki görevin örnekleri nereden alacağı Queqiao uydusuna bağlıdır. Chang’e-6 başladığında hala çalışıyorsa, CNSA, örnek almak için görevi ayın uzak tarafına göndermeyi düşünüyor. Hiçbir uzay ajansı tarafından ayın uzak tarafından örnekler toplanmadı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli