Sıradaki içerik:

Bu yılın en popüler araç rengi beyaz oldu

Çin’in FAST radyo teleskopu 2021’de uluslararası bilim insanlarına açılacak

Porto Riko’daki ikonik Arecibo Gözlemevi’nin çöküşüyle ​​birlikte, uluslararası

bilim adamları projelerinde kullanmak için yeni bir radyo teleskop arıyorlar. Dünyanın en büyük radyo teleskopu, Çin’in Guizhou eyaleti Pingtang’da bulunan 500 metrelik Açıklıklı Küresel Teleskoptur (FAST). Teleskop, 2016 yılında tamamlandığında dünyanın en büyük radyo teleskopu oldu.

Tamamlanmadan önce, Arecibo Gözlemevi 53 yıldır dünyanın en büyük radyo teleskopuydu. Ne yazık ki Arecibo Gözlemevi onarılamaz ve kalıcı olarak kapatıldı. Dünya çapındaki gökbilimciler ve bilim adamları için iyi haber, Çin’in dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarına FAST’ın kapılarını açmasıdır. Radyo teleskop gözlemevindeki operasyonların baş müfettişi Wang Qiming, Çin bilim komitesinin FAST’ı uluslararası topluma giderek daha açık hale getirmeyi planladığını söyledi.

Çin, aleti araştırma için kullanmak isteyen yabancı bilim adamlarından gelen 2021 taleplerini kabul etmeyi planlıyor. FAST, Arecibo’dan daha büyük olan 1600 fit çapında bir çanağa sahiptir. Ayrıca bildirildiğine göre üç kat daha hassas. Çin, teleskopunu cep telefonlarına ve bilgisayarlara izin verilmeyen üç millik bir radyo sessizlik bölgesi ile çevrili bir alana yerleştirdi.

FAST ayrıca Arecibo Gözlemevi tasarımından ilham alarak Çin Gözlemevi tasarımını geliştirdi. Uluslararası toplumdaki bazı radyo gökbilimcileri araştırma için Çin’in radyo teleskopunu kullanacak.

Ancak, Çin hükümetinin araştırmanın bir kısmını casusluk veya çalma korkusu nedeniyle bazı araştırmalar Çin radyo gözlemevinde yapılamayacak kadar hassas olabilir. 2021’de radyo gözlemevinde yapılacak herhangi bir yabancı araştırmanın teyidi yok. Bilim dünyası, çok sayıda filmde yer alan Arecibo Gözlemevi’nin çöküşüyle ​​kesinlikle değerli bir varlığını kaybetti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli