Sıradaki içerik:

Twitter Doğrulamayı Geri Getiriyor, Nasıl?

EDGE, 3G, H +, 4G, 5G: Tüm Bu Mobil Ağlar Hakkında Bilmek istedikleriniz?

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En hızlı mobil ağda mısınız? Bu mobil ağ sembolleri kafa karıştırıcı olabilir. İşte onlar hakkında bilmeniz gereken her şey.

Mobil internetinizin hızı önemli ölçüde değişebilir. Bazı ülkeler diğerlerinden daha gelişmiş telekom ağlarına sahiptir; uzak bölgelerin büyük şehirlerle aynı kapsama kalitesine sahip olması gerekmez. İçeride olmanın bile önemli bir etkisi olabilir.

Akıllı telefonunuz, sinyal çubuğunun yanında alfanümerik bir kod kullanarak mobil internet kapsama alanınızın gücünü bilmenizi sağlar. Bildirim çubuğunda E, 3G veya H gibi bir şey fark ettiyseniz, neden bahsettiğimizi anlayacaksınız.

Peki tüm bu kodlar ne anlama geliyor? Öğrenmek için okumaya devam edin; en yavaştan en hızlıya doğru üzerinde çalışacağız.

2G

2G ilk olarak 1991’de piyasaya sürüldü ve nihayetinde SMS ve MMS gibi veri hizmetlerinin on yıl içinde cep telefonlarında üretken olmasına izin veren teknolojiydi.

Ayrıca, radyo sinyallerinin analog (1G) yerine dijital hale geldiği ilk kez, böylece daha fazla spektrum verimliliği sağladığını ve cep telefonlarının pazara girmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

Saniyede yalnızca 50 kilobitlik bir maksimum hıza sahiptir ve Avrupa ve Kuzey Amerika’nın büyük bölümlerinde 2G ağları artık kapatılmaktadır. Buna rağmen, gelişmekte olan dünyanın geniş kesimlerinde hala tercih edilen bir ağdır.

G

G, Genel Paket Radyo Hizmeti’nin (veya GPRS) kısaltmasıdır. 2000 yılında yaygın olarak kullanıldı ve 2.5G’nin resmi olmayan takma adını kazandı. Şu anda her yerde bulunan 3G ağlarını geliştirme yolunda atılan ilk büyük adım olarak kabul ediliyor.

İlk “her zaman açık” mobil internet ağıydı, ancak yalnızca saniyede 114 kilobitlik maksimum hıza kadar veri aktarabilir, bu da onu bugünlerde karşılaşabileceğiniz en yavaş bağlantı yapar.

Bu hız, ağ WhatsApp gibi anlık mesajlaşma servislerini destekleyebilse de, daha karmaşık olan diğer uygulamalar ve web sayfalarının ya zaman aşımına uğrayacağı, arızalanacağı veya en iyi durumda aşırı yavaş yükleneceği anlamına gelir.

E

E harfi, GSM Gelişimi (veya EDGE) ağı için Gelişmiş Veri hızlarını temsil eder. Ağ, 2003 yılında öncekilerden neredeyse üç kat daha hızlı hızlar sunarak popülerlik kazanmaya başladı.

Saniyede 217 kilobitlik maksimum hızı destekler, bu nedenle G ağ hızlarından önemli ölçüde daha hızlı olmasına rağmen, modern bir web sitesinde gezinmek veya en düşük çözünürlükler dışında herhangi bir şeyle YouTube videolarını izlemek için mücadele edeceksiniz.

Bununla birlikte, şu anda 213 ülkede 604 EDGE ağı var ve bu da onu dünyada en yaygın kullanılan mobil internet teknolojilerinden biri yapıyor. 3G öne çıkmadan önce yaygın olarak kullanılan son ağdı, bu nedenle genellikle 2.75G olarak anılır.

3G teknolojisi aslında birçok insanın düşündüğünden çok daha eskidir. İlk ticari ağ Ekim 2001’de Japonya’da başlatıldı, Norveç Aralık 2001’de aynı şeyi yaptı ve Avrupa ve Güney Doğu Asya’nın çoğu 2002 başlarında çevrimiçiydi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk 3G ağı Verizon Wireless idi ve Temmuz 2002’de yayına girdi. .

3G ağı, yukarıda bahsedilen üç öncülünden (GSM, GPRS ve EDGE) herhangi biri yerine Evrensel Mobil Telekomünikasyon Hizmeti (UMTS) standartlarına dayanmaktadır.

Bugün bildiğimiz gibi mobil internet taramasını destekleyecek kadar hızlı olan ilk ağdı ve saniyede 384 kilobit maksimum hızı sayesinde müzik ve hatta bazı videolar için fazlasıyla yeterli.

Yaygın kullanımı ve akıllı telefonun gelişimi sayesinde muhtemelen tüm mobil internet ağlarının en bilinenidir. Bugün, kablosuz sesli telefonlardan mobil televizyona kadar her şeyde 3G teknolojisini bulacaksınız.

H

H sembolü, Yüksek Hızlı Paket Erişimi (HSPA) bağlantınız olduğu anlamına gelir. HSPA standardı, 3G ile aynı teknolojiye dayanmaktadır ancak 3G’nin UMTS standardının yerini alarak saniyede 7,2 Megabit maksimum hıza ulaşmaktadır.

YouTube videolarını, Spotify akışını, web taramasını ve diğer uygulama kullanımlarını rahatça idare edebilir. Bununla birlikte, film indirmelerini veya büyük torrent dosyalarını desteklemek yeterince iyi değil – yine de çok uzun zaman alacaktır. Dünya çapında benimsenme 2010 yılında başladı ve şu anda çoğu gelişmiş ülkede mevcuttur.

H +

H +, Gelişmiş Yüksek Hızlı Paket Erişimini (HSPA +) ifade eder. Bu teknolojinin, her biri önceki sürümden önemli ölçüde daha yüksek indirme hızları sağlayan beş sürümü vardır.

Sürüm 6, saniyede 14.4 Megabit maksimum hız getirdi, Sürüm 7 saniyede 21.1 Megabit’e yükseltti, Sürüm 8 saniyede 42.2 Megabit’e yükseltti, Sürüm 9, Sürüm 10 ile zirveye ulaşmadan önce saniyede 84.4 Megabit’e çıkardı. saniyede maksimum 168.8 Megabit hızında.

Gördüğünüz gibi, teknoloji burada çok hızlı gelişti, ancak normal kullanım sırasında bu hızları nadiren göreceğinizi unutmamak önemlidir. Bu, çoğu insanın şu anda alabileceği en hızlı bağlantı şeklidir, çünkü küresel 4G ağları hala kullanılabilirlik açısından sınırlı.

Bildirim çubuğunuzda 4G görüyor musunuz? Öyleyse, kendinize bir göz atın, en yeni ve en büyük mobil ağa erişimi olan şanslı birkaç kişiden birisiniz!

Dünyadaki ilk halka açık 4G ağları 2009’da Stockholm ve Oslo’da çevrimiçi oldu ve diğer ülkeler sonraki yıllarda onlara yavaş yavaş katıldı. Birleşik Krallık’ta ülke çapında yaygınlaştırma 2014 yılında gerçekleşirken, ABD’de artık en büyük şehirlerin çoğu ağa sahip.

Bu ağların çoğu Uzun Süreli Evrim (LTE) standardını kullanıyor, ancak bazıları – ABD’deki Sprint dahil – daha az yaygın olan Mikrodalga Erişimi için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik (WiMAX) standardını kullanıyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da çoğu operatör, 2017’nin sonunda WiMAX’ı düşürdü.

Son kullanıcı için ikisi arasındaki farklar önemsizdir. WiMAX’ın en büyük dezavantajı, yeterli sayıda taşıyıcının onu uygulanabilir kılmak için benimsememesi ve böylece LTE’yi fiili standart haline getirmesidir. Taşıyıcılar neden WiMAX’ın benimsenmesine karşı seçim yaptı?

 • WiMAX ağları, 2G ve 3G gibi eski sistemleri desteklemezken, LTE uyumludur ve birlikte var olma ve daha kolay dolaşım sağlar.
 • LTE daha yüksek bir maksimum hıza sahiptir.
 • LTE, bir ahizeye daha az pil gücü harcar.

4G’deki hızlar saniyede 1 GB’a kadar çıkabilir.

5G

5G, dünya çapında tanıtımına 2019’da başladı ve 2025’in sonunda 1,7 milyardan fazla insana hizmet vermesi bekleniyor.

5G’nin 4G’ye göre en büyük avantajı, artan bant genişliğidir. Potansiyel maksimum 10 Gbps hızıyla, 4G’nin üst sınırından 100 kat daha hızlıdır.

Şu anda telefonlarda sadece 5G görüyor olsak da, 5G teknolojisinin internete nasıl ev sahipliği yaptığımız konusunda bir devrim başlatabileceği düşünülüyor. Şirketler, kablo döşemeye gerek kalmadan evlere internet sunabildikçe, geleneksel ISP’ler ciddi tehdit altına girecek.

5G’nin dezavantajı sinyal aralığıdır. 5G, yüksek frekanslı radyo dalgaları kullandığından, telefonların dayandığı coğrafi hücreler daha küçük olacak, dolayısıyla daha fazla kule gerektirecek ve dağıtım maliyetleri artacaktır. Toplamda üç frekans bandı mevcut olacak: Düşük bant (600-700 MHz), orta bant (2,5-3,7 GHz) ve yüksek bant 25-39 GHz). ABD’deki çoğu metro bölgesi orta bant kullanacaktır.

6G Ne Zaman Kullanılabilir ?!

6G, 5G’nin planlanan halefidir. 5G’den neredeyse on kat daha hızlı olan 96Gbps’ye kadar hızlar sunacak.

Ama fazla heyecanlanma. Çin, Güney Kore ve Japonya’da erken denemeler devam ediyor olsa da, teknolojinin 2030’lara kadar ticari olarak kullanılabilir hale gelmesi beklenmiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli