Sıradaki içerik:

Apple modem planı Qualcomm ile 5G’yi devre dışı Bırakma peşinde?

FCC, Huawei, ZTE ekipmanını ABD ağlarından kaldırma sürecini başlattı

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Görünüşe göre, ikisinin akıllı telefon işletmeleri şimdilik biraz istikrarlı kalsa da, yıl Huawei ve ZTE için iyi bitmeyecek.

Öte yandan, Çinli şirketlerin ağ oluşturma işleri, FCC’nin son siparişlerine göre oldukça yıkıcı bir darbeyle başa çıkabilir. Huawei’in ve ZTE’nin ağ ekipmanlarının kaldırılması, en çok kırsaldaki taşıyıcılara zarar verecek, ancak ABD Kongresi nihayet maliyetleri sübvanse etmek için gereken fonları elde ettiği takdirde, FCC vaatleri yardım gelecek.

ABD hükümetinin Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik için bir tehdit olarak gördüğü gerçeğini aşmak mümkün değil, iki şirket başka türlü ne kadar protesto ederse etsin. Geriye kalan tek şey, en azından taşıyıcı ağ ekipmanı söz konusu olduğunda, şirketlerin ürünlerini ABD’den yasaklayacak kuralları belirlemektir. Bu kurallar (PDF) şimdi FCC komisyon üyeleri tarafından 5-0 oyla yapıldı.

Yine de Huawei ve ZTE için D Günü değil. FCC’nin, hükümet tarafından ulusal güvenliğe bir tehdit olarak kabul edilecek iletişim ekipmanı ve hizmetlerinin bir listesini hâlâ sağlaması gerekmektedir. Komisyon, bunların kaldırılması ve uygun şekilde bertaraf edilmesi gerektiğini söylüyor, bu da taşıyıcıların ağlarını çalışır durumda tutmak ve işlerini çalışır durumda tutmak için bunları değiştirmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Kırsal alanlara hizmet veren küçük taşıyıcıların en çok etkilenenler olacağı zaten belirlenmiş durumda. FCC, elbette yasaklı ürünleri Huawei ve ZTE’den kaldırmaları koşuluyla, bu ağ operatörlerine fon sağlamak için Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Geri Ödeme Programı’nı oluşturuyor.

Bununla birlikte, tüm bu kurallar hala ABD Kongresinin gerekli fonları tahsis etmesine bağlıdır. FCC, programının hayata geçirilmesi için en az 1,6 milyar ABD doları gerekeceğini tahmin ediyor. Kongre bu konuda harekete geçinceye kadar, Huawei ve ZTE’nin yanı sıra taşıyıcılar da, özellikle ABD’nin siyasi manzarasındaki bir geçiş döneminde, bir sonraki adımda ne olacağı konusunda asılı kalıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli