Sıradaki içerik:

Stardew Valley gibi oyunlar oyunların altın çağında olduğumuzu kanıtlıyor

Hangi iPhone’larda Kablosuz Şarj Var?

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kablosuz şarj, telefonunuzu düz bir şekilde şarj eden temel paspaslar, telefonunuzu desteklemenizi

sağlayan stantlar veya Apple Watch veya AirPods gibi diğer cihazların suyunu dolduracak çok cihazlı şarj cihazlarından tonlarca farklı şekil ve boyutta gelir. iPhone’unuza ek olarak. Ancak tüm iPhone’lar kablosuz şarjı desteklemiyor, bu yüzden bunu yapanlara bir göz atalım.

Kablosuz şarj söz konusu olduğunda, Apple olay yerine ilk giren değildi. Android telefonlar, teknolojiyi Apple telefonlarına uygulamadan çok önce benimsedi. Apple aynı zamanda buradaki en iyisi değil – birkaç yıl sonra, iPhone’lar hala 7,5 W ile sınırlı olan en yavaş “hızlı kablosuz şarj” a sahip. Bir istisna var, ancak bunu biraz sonra keşfedeceğiz.

Kablosuz Şarj Nedir?

Kablosuz şarj , telefonunuzu şarj etmek için elektromanyetik indüksiyon kullanır . Basitçe söylemek gerekirse, hem telefonunuzda hem de şarj pedinin kendisinde tipik olarak gümüş kaplı bakır veya alüminyumdan yapılmış bir bobin var. İki bobinin hizalanması veya “telefonun şarj cihazına yerleştirilmesi” bir elektromanyetik alan oluşturur. İPhone’unuz, daha sonra doğru akım (DC) enerjisine dönüştürülen ve daha sonra iPhone’unuzun piline gönderilen alandan bir akım üretir.

Bobinleri hizalamak oldukça kolaydır. İPhone 11 veya sonraki bir modeline sahipseniz, telefonunuzun arkasındaki Apple logosunu kablosuz şarj cihazınızla hizalamanız yeterlidir. Eski iPhone’larda, telefonunuzun ortasını şarj altlığı ile hizalamanız gerekir. Ve kablolu şarjda olduğu gibi, telefonunuzun yandığını göreceksiniz ve şarjın başladığını size bildirirsiniz. Kablosuz şarj çoğu durumda çalışır, ancak daha kalın bir ağır hizmet kasanız varsa bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Şarj hızı açısından, hızlı kablosuz şarj için 7,5 W’a ve standart şarj için 5 W’a bakıyorsunuz. Yine de bir istisna var ve bu Apple’ın MagSafe şarj cihazı . Bir iPhone 12 serisi telefonunuz varsa, MagSafe daha da hızlı kablosuz şarj için 15 W’a kadar hız sağlar. Şu anda yalnızca Apple’ın birinci taraf şarj cihazı 15W yapabilir. Diğer üçüncü taraf MagSafe şarj cihazları hala 7,5 W ile sınırlıdır. Ve eski iPhone’lar, Apple’ın birinci taraf şarj cihazıyla bile aynı 7.5W kısıtlamasına sahip olacak.

Hepimiz toplu olarak 40 dolarlık fiyat etiketini görebiliyor olsak da, MagSafe’in diğer kablosuz şarj cihazlarına göre avantajları var. Muhtemelen kablosuz şarjla ilgili en büyük sorunu çözüyor: telefonunuzu aynı anda kullanamama ve şarj edememe. Bunu, hem telefona hem de şarj cihazına mıknatıs ekleyerek yapar. Manyetik bağlantı, her seferinde mükemmel bir hizalama sağlayarak, 15 W hızlı şarjı mümkün kılar.

İPhone ve AirPod’lar gibi aksesuarlar dahil çoğu modern cihaz, Qi kablosuz şarj standardını kullanır . Kablosuz şarjı “bir cihazdan diğerine fiziksel olarak kablo takılmadan aktarılan enerji” olarak tanımlayan Kablosuz Güç Konsorsiyumu (WPC) tarafından sağlanır.

Kullanışlı olsa da, kablosuz şarjın dezavantajları vardır. Örneğin, genellikle kablolu şarj kadar hızlı şarj olmaz ve çoğu durumda, aynı anda hem telefonunuzu hem de şarjınızı kullanamazsınız. Ve yatmadan hemen önce şarj matı ile telefonunuzu hizalamazsanız? Muhtemelen sabah neredeyse bitmiş bir telefona bakıyor olacaksınız. Kredi kartları, RFID çipleri veya benzeri herhangi bir şeyi saklayan bir kasanız varsa, kablosuz şarjdan da kaçınmalısınız. Bu tür öğelerle kablosuz şarj etmek, kartlarınıza kalıcı olarak zarar verebilir.

Hızlı bir şekilde meyve suyunuzu doldurmanız gerekiyorsa, Lightning bağlantı noktası üzerinden takmak isteyeceksiniz. Kablosuz şarj süreleri, şarj cihazına bağlı olarak değişebilir, ancak çoğunlukla, 7,5 w şarj cihazıyla kablosuz olarak tamamen şarj etmek için yaklaşık 3 ila 3,5 saate bakıyorsunuz. Buna karşılık, 20 W güç adaptörü ve Lightning – USB-C kablosu kullanmak, 90 dakikadan kısa bir sürede tamamen şarj olmanızı sağlar.

Hangi iPhone’lar Kablosuz Şarjı Destekler?

İPhone’unuzun kablosuz şarjı destekleyip desteklemediğini anlamanın kolay bir yolu, arka tarafın camdan yapılıp yapılmadığını kontrol etmektir. Kablosuz şarj alüminyum veya diğer metallerde çalışmadığı için Apple, iPhone 8 serisinden başlayarak cama geçiş yaptı.

Ancak emin değilseniz, kablosuz şarjı destekleyen aşağıdaki iPhone’lar:

 • iPhone 8 veya 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone Xs veya Xs Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro veya 11 Pro Max
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 12 veya 12 mini
 • iPhone 12 Pro veya 12 Pro Max

Öngörülebilir gelecekte piyasaya sürülen tüm iPhone modellerinin kablosuz şarj içereceğini de bekleyebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli