Sıradaki içerik:

Alexa’nın Sesi Kimdir?

Hyundai, Boston Dynamics’i 1,1 milyar dolara satın aldı – Nedeni açıklandı

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1992’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yan ürünü olarak yola çıkan Boston Dynamics,

MIT’de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri profesörü olan Marc Raibert tarafından o zamandan beri uzun bir yol kat etti. Google, şirketi 2013 yılında X araştırma ve geliştirme kanadının bir parçası olarak satın aldı. Daha sonra 2017’de açıklanmayan bir miktar karşılığında Softbank’a sattı.

Cephaneliğinde Spot, Atlas ve Handle gibi çevik ve akıllı robotlarla; Boston Dynamics, pratiklik söz konusu olduğunda robotikte büyük adımlar attı. Spot, zorlu arazideki tüm zorlu görevler için özel olarak tasarlanmış, dört ayaklı sert bir köpek benzeri robottur; insansı Atlas ise karmaşık şirket içi görevler için çeviklik ve el becerisi sağlar.

Ayrıca, kutuların taşınması veya kamyonların boşaltılması gibi depo görevleri için özel olarak tasarlanmış, küçük ayak izine sahip Sap robotu da vardır. Bir reçete Hyundai Motor Group, gelecekteki çabalarından büyük ölçüde yararlanacak ve ayrıca Boston Dynamics’in gelecekteki teknolojiler için bağımsız bir robotik kanadı olarak genişlemesine yardımcı olacak.

1,1 milyar dolarlık anlaşma

Hyundai Motor Group ve Softbank, Boston Dynamics yeni bir ana şirket için yeniden el değiştirirken anlaşmayı resmileştirdi. Anlaşma, robotik devinde yaklaşık yüzde 80 paya sahip olacak olan Hyundai Motor Group tarafından açıklandığı gibi 1,1 milyar dolar değerinde, Softbank ise iştirakler aracılığıyla yüzde 20 hisseye sahip olacak.

Kasım ayının başından bu yana ilk görüşmeler yaptıktan sonra, iki şirket devi nihayet haber yetkilisi yaptı. Bu stratejik hamle için tüm formaliteler ve yasal işlemler Haziran 2021’e kadar tamamlanacak.

İş anlaşması, amaçlanan alanlarda sinerji yaratmak için platformlar arası teknolojileri kullanabilecekleri için her iki şirkete de fayda sağlayacak. Bu, birbirlerinin güçlü yönlerini uyarlayarak üretim, inşaat, otomasyon ve lojistik işlemlerinde gelişmiş yetenekler getirecektir.

Otomotiv zincir bağlantısı

Güney Koreli otomobil üreticisi, bu tür görevler için özel olarak tasarlanmış robotlarla üretim yollarını genişletmek için robotik teknolojisinden yararlanacak. Holding ayrıca, merkezi Menlo Park, California’da bulunan Kinema Systems’i satın alarak, süreçlerin otomasyonunun ve ölçek ekonomilerinin elde edilmesinin robotik ve görüntü sensörü sistemleriyle büyük ölçüde artırılacağı birleşik bir ekosistemin daha büyük resmine işaret ediyor.

Hyundai Motor Yönetim Kurulu Başkanı Euisun Chung, “Bu işlem Hyundai Motor Group ve Boston Dynamics’in yeteneklerini gelecekteki mobilite yeniliklerine öncülük edecek şekilde birleştirecek” sözleriyle vizyonu daha da sağlamlaştırıyor.

Yakın tarihli bir açıklamada Hyundai, gelecekteki işlerinin yüzde 20’sinin robotikten oluşacağını kategorik olarak söyledi. Hyundai Robotics Division ve otonom sürücüsüz araçlara yapılan yatırım, 42dot ve Aptive’yi başlatıyor ve Realtime Robotics’e yapılan yatırım, genel vizyonu daha da güçlendiriyor. Aslında, Hyundai’nin 2025 yılına kadar robotik ve otomasyon endüstrisine yaklaşık 1,4 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Neden robotik teknolojisine yatırım yapmalısınız?

Bu anlaşmanın uzun vadeli vizyonu, insansı robot pazarındaki varlığını genişletmektir. Bu, bakım hizmetlerinde kullanılabilecek insansı robotların geliştirilmesini öngörüyor. Hyundai Motor Group’a göre, amaçlarından biri, dünyanın en iyi robotik teknolojisi ve mobilite uzmanlığını makul bir şekilde kullanarak insan yaşamını dönüştürmek ve toplumu olumlu yönde etkilemektir.

Hyundai Motor Group Yönetim Kurulu Başkanı Euisun Chung, sendika “şirketlerimizin hedefimizi gerçekleştirmeleri için heyecan verici yeni yollar – insanlık için özgür ve güvenli hareket ve daha yüksek yaşam düzlemi deneyimleri sağlamak” dedi. Euisun ayrıca, “yaşlanan toplum ve dijital dönüşümün küresel eğilimleri arasında güvenliğini, güvenliğini, halk sağlığını artırarak” topluma katkıda bulunacaklarını vurguladı.

Esasen, bir Akıllı Mobilite Çözümü Sağlayıcısına doğru kademeli metamorfozun temel misyonunu somutlaştırır. Kendi kendine sürüş alanı, yeşil araçlar, yapay zeka ve şimdi de robotik ile ilgili teknolojilere yapılan yatırım ve gelişmeler, grubun sorunsuz bir dönüşüm konusundaki beklentisini eşi görülmemiş bir şekilde artıracak.

Caddeleri genişletmek

Robotik, özellikle Spot köpek robotunun önümüzdeki yıldan itibaren ticarileştirilmesi, daha büyük bir özerkliğe sahip bir işletme versiyonu ile artık oldukça kesin. Görünüşe göre, korkutucu robot 74.500 $ ‘a (400 Spot satıldı) şimdiden hazır durumda ve önümüzdeki yıllarda daha özelleştirilmiş versiyon, her zamankinden daha esnek operasyonel yetenekler getirebilir. İki tekerlekli Sap halihazırda üretim ve lojistik düzeneği için özel olarak üretilmiştir, bu nedenle önümüzdeki yıl da bunun ticarileştirilmesini bekleyebiliriz.

Atlas, ticari pazar için gelecekteki bakıcı robotlar için iyi bir rakip olabilir – hastanelerde olduğu gibi, hatta pis zenginler için kişiselleştirilmiş bir hemşire rolü bile. Robot, hızlı atletik hareketleri ile bundan çok daha fazlasını yapabilir. Misyon, daha akıllı, daha bağlantılı bir dünya için yeni çağ algısı navigasyonu ile donatılmış yüksek performanslı robotlar yaratmak olduğundan, olanaklar sadece kişinin hayal gücüdür.

Yürüyen araba zinciri bağlantısı

Yılın en büyük iş anlaşmalarından biri hakkındaki tüm bu aldatmaca arasında, Hyundai Motor Group’un New Horizons Studio’nun Transformer benzeri bir araba geliştirdiğini unutmayın. Evet, önümüzdeki on yılda hareketliliği tamamen değiştirecek yürüyen bir araba. Bu, gezegendeki en değerli robotik şirketlerinden birini satın alma vizyonunu somutlaştıran başka bir zincir bağlantıdır.

Araç, örneğin bir doğal afet durumunda insanların düşünemeyeceği yerlere (ilk müdahale ekibi olarak) gidebilecek. Elevate olarak adlandırılan yürüyen arabanın bacakları, çevik sürüngenlerin hareketini taklit eden beş derecelik özgürlüğe sahip olacak.

Hyundai’ye göre, araba, acil durum çağrıları veya zorlu araziler için nihai mobilite çözümü için beş metrelik duvarlara tırmanabilir veya beş metrelik aralıklı bir kayayı kolaylıkla ölçeklendirebilir. Boston Dynamics’teki ekibin teknik uzmanlığına sahip olmak, kesinlikle bu vizyonu ve daha fazlasını anlamanın ötesinde hızlandıracaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli