Sıradaki içerik:

Apple’ın ‘Noel Sürprizi’ bir meyveli kek mi yoksa gerçekten özel bir şey mi olacak?

iFixit, M1 MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’nun tamamen içini dışını çıkarmış durumda?

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

iFixit tam M1 MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro parçalarını yayınladı . Çıkış, M1’in yeni makineleri çalıştırırken bir kullanıcının deneyimi üzerinde büyük etkilere sahip olmasına rağmen, Intel öncüllerine çarpıcı bir şekilde benzer kaldıklarını söylüyor.

Aşağıda tüm ayrıntıları açıklayacağız, ancak merakımızın mümkün olan en sezgisel olmayan şekilde ödüllendirildiğini söylemek yeterli. Apple, M1 destekli Mac’lerini dahili olarak devrimden başka bir şey olarak görmezden gelirken, öncekilere neredeyse hiç benzemiyorlardı. Yeni 13 “MacBook Pro’nun içi o kadar tanıdık geliyor ki, eski modeli yanlışlıkla satın almadığımızı tekrar kontrol etmek zorunda kaldık. Bu arada, yeni MacBook Air’in en büyük hareketi… fanı ortadan kaldırmaktı.

M1 MacBook Air’in geri kalanı neredeyse Intel sürümüyle aynı olsa da, yeni Air, mantık kartının sol kenarından sarkan alüminyum bir ısı dağıtıcısı lehine fanı kaldırıyor. iFixit, tasarımın “burada ters gidecek pek bir şey olmadığını” söylüyor.

M1 işlemcisinin üzerindeki kalın bir soğuk plaka, ısıyı iletme yoluyla daha düz, daha soğuk ucuna çeker ve burada güvenle yayılabilir. Bir fan olmadan, bu solüsyonun soğuması daha uzun sürebilir ve daha erken kapanabilir, ancak yukarıdaki ısı boruları veya bir buhar odasıyla, lavabonun ayrıca termal enerjiye doyması için daha fazla kütlesi vardır. Hareketli parça yoktur ve kırılacak hiçbir şey yoktur. Ara sıra yeni termal macun isteyeceksiniz ve hepsi bu.

M1 13 inç MacBook Pro da neredeyse hiç dahili değişiklik görmedi. Yeni Pro’nun fan gürültüsünün olmaması nedeniyle bazılarının değiştiği düşünülen fan bile, önceki modelle aynı.

Vantilatörden bahsetmişken, bu yeni makinelerin ağır yük altında bile inanılmaz derecede sessiz çalıştığına dair bazı hafif spekülasyonlar var, bazı büyülü yeni soğutma teknolojilerini gizliyor olabilirler. Görünüşe göre o kadar değil: M1 MacBook Pro’nun tek fanı, bu yılın başlarında aldığımız iki bağlantı noktalı Intel MacBook Pro 2020’deki fan ile aynı. Benzer değil – aynı. Başka bir deyişle, duymadığınız şey, agresif bir fan eğrisinin sesi. Bu şey muhtemelen hiçbir zaman üst sınırının bir kısmından fazla dönmez. Unutmayın, bu aynı M1 çipi, fansız MacBook Air’de iyi performans gösterir, bu nedenle bu fanın büyük olasılıkla uzun yük altında bile yapacak çok şeyi yoktur. Görünüşe göre M1 o kadar iyi.

Bu yeni dizüstü bilgisayarlardaki bariz büyük fark, yeni M1 yongasıdır , ancak iFixit ayrıca yeni dizüstü bilgisayarlarda bulunan yeni birleşik belleğe de işaret eder.

Her panodaki parlak gümüş M1 çipinin yanında iki küçük silikon dikdörtgen göreceksiniz. Bunlar yeni “entegre” bellek yongalarıdır: 8 GB (2x 4 GB) SK hynix LPDDR4X bellek. Apple bu UMA’yı veya Birleşik Bellek Mimarisi olarak adlandırır. Tanıdık geliyorsa, bunun nedeni son iPad sökümlerimizden birini görmüş olmanız olabilir. Apple’ın burada kendi ödevlerinden bazılarını kopyalaması şaşırtıcı değil. M1 paketine RAM ekleyerek, M1’in her parçası (CPU, GPU, Neural Engine, vb.), Verileri birden fazla yerde kopyalamak veya önbelleğe almak zorunda kalmadan aynı bellek havuzuna erişebilir.

KAYNAK: iFixit

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli