Sıradaki içerik:

İPhone 12, iPhone 12 Pro ve The Mandalorian’dan The Child’ın ne kadar sevimli olduğundan bahsedelim.

iPhone 12 Pro’nun Kişi Algılama erişilebilirlik özelliği, sosyal mesafe için mükemmeldir

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni ürünler için amiral gemisi erişilebilirlik özellikleri geliştiren bir şirketin iyi niyetli olduğunu biliyorsunuz.

Yeni ürünler için amiral gemisi erişilebilirlik özellikleri geliştiren bir şirketin iyi niyetli olduğunu biliyorsunuz.

Apple, iOS 14 ile birlikte daha geniş bir kitle için yararlı olan pek çok yeni erişilebilirlik özelliğini de tanıttı . Örneğin Back Tap . Yakında iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ile birlikte iOS 14.2’ye gelecek olan Apple, LiDAR tarayıcının harika bir şekilde kullanılmasını sağlayan bir başka şaşırtıcı yeni erişilebilirlik teknolojisini sunuyor. Buna Kişi Tespiti denir ve şaşırtıcıdır. Görme engelli bir iPhone kullanıcısıysanız, bu LiDAR tarayıcı teknolojisi sayesinde iPhone 12 yerine iPhone 12 Pro’yu kesinlikle isteyeceksiniz ..

Bu sadece görme engelliler için harika bir özellik olmakla kalmaz, aynı zamanda herkesin sosyal olarak uygun şekilde uzaklaşıp uzaklaşmadığının farkında olmasına yardımcı olmak için de çok yararlı olabilir. Bir kişinin ne kadar uzakta olduğunu bilmenizi sağlayacak dört farklı geri bildirim türü ile, birisi size doğru yürüyor olsa bile mesafenizi koruyabilirsiniz.

Kişi Tespiti nedir?

Kişi Algılama, yakınlarda bulunan görme engelli iPhone kullanıcılarına yardımcı olmakla ilgilidir. Şu anda salgın ve sosyal mesafeye duyulan ihtiyaç nedeniyle yakınlık her zamankinden daha önemli. Görme engelli bazı insanlar kamusal alanlarda gezinirken, başka birinin ne kadar uzakta olduğunu ve bir kişinin size doğru yürüyüp yürümediğini veya sizden uzaklaşıp uzaklaşmadığını belirlemek zor olabilir.

Kişi Algılama, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’in yanı sıra iPad Pro’daki ARKit’teki Kişi Kapatma ve LiDAR tarayıcıyı kullanır. LiDAR tarayıcı, cihazdan 15 fit içindeki nesnelere olan mesafeyi gerçek zamanlı olarak ölçer. Ardından, görüş alanında herhangi bir kişi olup olmadığını belirlemek için bu verileri People Inclusion ile ARKit ile birleştirmek ve ardından o kişinin ne kadar uzakta olduğu hakkında sürekli geri bildirim vermek.

İPhone’daki Makine Öğrenimi, kameradaki nesnenin bir kişi olup olmadığını belirleyecektir. Kişi ise, LiDAR tarayıcısı o kişinin ne kadar uzakta olduğunu belirler (görüş alanındaki en yakın kişi). İster hareketsiz duruyor olun ister ileriye doğru yürüyün, o kişi ile aranızdaki mesafe hakkında geri bildirim alacaksınız. Statik ve dinamik olarak çalışır. Size doğru yürüyen bir kişiye doğru, sizden uzağa ya da sağ veya sol yanınızdan bir açıyla yürüyor olsanız bile.

Kişi Algılama gerçek dünyada nasıl çalışır?

Kamera görünümündeki en yakın kişinin mesafesi hakkında geri bildirim almanın dört yolu vardır.

Ses okuma – Kişinin fit veya metre cinsinden ne kadar uzakta olduğunun sesli okuması.

Bir eşik mesafesi ayarlama – Bir eşik mesafesi (örneğin 6 fit) ayarlayabilir ve eşiğin içinde veya dışında olmanıza bağlı olarak iki farklı ses tonu alabilirsiniz.

HaptiklerKamerada bir kişi algılandığında, yavaş, düşük bir haptik nabız gönderir. Kişi ne kadar yakınlaşırsa nabız o kadar hızlı olur.

Görsel okuma – Ekranda, en yakın kişinin ne kadar uzakta olduğunu, kişinin mevcut yönünüze göre nerede olduğunu belirten bir okuma.

Her birini ayrı ayrı veya birbiriyle kombinasyon halinde kullanabilirsiniz ve VoiceOver ile çalışır.

Kamera görünümünde birden fazla kişi varsa, en yakın kişiyi tanımlayacak ve o kişi artık kameranın görüş alanında olmadığı anda yeni bir kişiye geçecektir.

Kişi Tespiti sosyal mesafeye nasıl yardımcı olabilir?

Pek çok erişilebilirlik cihazında olduğu gibi, Kişi Algılama potansiyel olarak daha geniş bir şekilde yararlı olabilir.

6 fitlik bir eşik mesafesi ayarladığınızda, bir başkasına çok yaklaştığınızda size haber vermek ve size 6 fit içinde olduğunuza dair bir uyarı göndermek için etrafınızda bir tür geofence oluşturabilirsiniz. Yanınızdaki yemek çiftine sandalyenizin ne kadar yakın olduğu konusunda endişeleriniz varsa, Kişi Algılama ile mesafeyi kontrol edebilirsiniz.

Kişi Algılama başka hangi özelliklere sahiptir?

AirPods Pro kullanıyorsanız, biri solunuzda veya sağınızda kapalıyken sol veya sağ kulakta duymak için Uzamsal Ses avantajından yararlanabilirsiniz.

İç ve dış mekanlarda çalışır, ancak görünümdeki nesnenin bir kişi olup olmadığını tespit etmek için LiDAR’ın Makine Öğrenimi ile entegrasyonu nedeniyle zifiri karanlıkta veya aşırı düşük ışık koşullarında çalışmaz.

Kişi Algılama, insanlarla çalışır. Ancak Apple, ARKit, CoreML ve Machine Learning aracılığıyla bu teknolojiyi geliştiricilere açıyor, böylece herkes araba algılama gibi benzer algılama uygulamaları oluşturabilir.

Kişi Algılama ne zaman kullanılabilir?

Şu anda beta sürümünde olan iOS 14.2 ile birlikte gelir. Bugün piyasaya sürülen iOS 14.2 sürüm adayını zaten test ediyorsanız , bunu Büyüteç uygulamasının Erişilebilirlik ayarlarında bulabilirsiniz.

NOT: Türkiye’de bu erişim uygulama ve yazılım olmayabilir ,

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli