Sıradaki içerik:

2021 Nissan Armada İlk Sürüş – Önemli olan yere odaklanın

İPhone’unuzda Uyku İzleme Özelliklerini Kurma ve Kullanma

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Daha iyi bir gece uykusu için iPhone’unuzun harika uyku izleme özelliklerini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İOS 14 ile birlikte iPhone’un uyku izleme özelliklerinin önemli bir güncellemesi geldi. Apple, Uyku Zamanı’nı kaldırmış ve Uyku Zamanlaması, Uyku Modu ve Düşük Işık ile değiştirmiştir.

Bu özelliklerden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek ve iyi bir gece uykusu çekmek için okumaya devam edin.

Uyku Zamanlaması: Bir Uyku Hedefi Belirleyin ve Zaman Çizelgeleri Oluşturun

Uyku Zamanlaması, bir uyku vakti rutini oluşturmanıza yardımcı olan bir özelliktir. Ancak işe yaraması için önceden bir uyku hedefi ve belirli bir uyku programı belirlemelisiniz.

İPhone’unuzda bir Uyku Zamanlaması kurmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Sağlık uygulamasını açın .
 2. Gözat’a gidin ve Uyku kategorisine dokunun .
 3. Uykuyu Ayarlayın altında , Başlarken’i seçin ve İleri’ye dokunun .
 4. Öncelikle, her gece almak istediğiniz uyku miktarı olan Uyku Hedefinize girmeniz gerekir . Ardından tekrar İleri’ye basın .

Şimdi, İlk Programınızı Ayarlayın öğesini seçin . Sayfanın üst kısmında, bu programa uygulanacak günleri seçebilirsiniz. Ardından uykuya dalmak ve uyanmak için tercih ettiğiniz zamanı girin.

Biraz aşağı kaydırırsanız, çalar saati özelleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Hazır olduğunuzda İleri’yi seçin .

Bu özelliği ayarlamayı bitirdikten sonra, iPhone’unuz Uyku Modu ve Düşük Işık özelliğini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Talimatları izleyerek hemen yapabilir veya bunları atlayıp daha sonra kurabilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıya ekliyoruz.

Bu özellik ile haftanın her günü için farklı bir program oluşturabilirsiniz. Örneğin, hafta içi günler için bir program ve hafta sonları için başka bir program ayarlayabilirsiniz. Ayrıca sizi uyandıracak bir alarmı tercih edip etmeyeceğinizi de seçebilirsiniz.

Oluşturulan Uyku Zamanlamasında herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, Sağlık> Gözat> Uyku’ya gidin ve özelleştirmek istediğiniz programın altındaki Düzenle’ye dokunun . Veya farklı bir uyku hedefi belirlemek istiyorsanız, Tam Program ve Seçenekler’i açın ve tercih edilen uyku süresini girin.

Alternatif olarak, uyku programlarınıza Saat uygulaması aracılığıyla erişebilirsiniz. Uygulamayı açın ve Uyut / Uyandır Alarmının yanındaki Değiştir’e dokunun . Ardından sayfanın en altına gidin ve Uyku Zamanlamasını Düzenle’yi seçin . Burada uyku hedefinizi ayarlayabilir, uyku programınızı düzenleyebilir ve diğer günler için bir program ekleyebilirsiniz.

Uyku Modu: Uyku Dostu Bir Ortam Oluşturun

Uyku Modunun amacı, uykunuzdaki herhangi bir şey tarafından rahatsız edilmeyeceğinizden emin olmaktır. Seçtiğiniz yatma vaktinde otomatik olarak açılacaktır. Uykunuz sırasında herhangi bir rahatsızlığı önlemek için ayarlanan zamanda Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirir.

Ayrıca Kilit ekranınızı da basitleştirir. Açıkken, iPhone’unuzun Kilit ekranı size yalnızca geçerli saati, ayarladığınız alarmı ve seçtiğiniz uygulamaların Kısayollarını gösterecektir (aşağıya bakın).

Denedikten sonra bunun sizin için doğru olmadığını anlarsanız, Uyku Modunu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasını açın .
 2. Ekranın sağ alt kısmındaki Gözat’a dokunun .
 3. Sağlık Kategorileri listesinden Uyku’yu seçin .
 4. Sayfanın altına gidin ve Seçenekler’e dokunun .
 5. Uyku Modunu devre dışı bırakmak için Otomatik Olarak Aç’ı kapatın .

Düşük Işık: Uyku Vaktine Hazırlanın

Düşük Işık, iPhone’unuzda uykuyu izlemek için isteğe bağlı başka bir özelliktir. Sizi rahatsız edebilecek etkileşimlerin sayısını azaltarak sizi uyku vaktine hazırlamayı amaçlar.

Bu özellik Rahatsız Etmeyin özelliğini açarak aramaları, kısa mesajları ve uygulama bildirimlerini en aza indirir. Gece sessiz çağrı alma fikrinden hoşlanmıyorsanız, bu modun ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sık kullandığınız kişilerden veya belirli bir kişi grubundan gelen aramalara izin verebileceğiniz Ayarlar> Rahatsız Etmeyin seçeneğine gidin .

İlişkili:

Düşük Işık özelliği etkinleştirildiğinde yaptığı bir başka değişiklik de iPhone’unuzun ekranını karartarak vücudunuza dinlenme zamanının geldiğini bildirmeye yardımcı olur. Ayrıca bu özellik, iPhone’unuzun Kilit Ekranına uygulama kısayolları eklemenizi sağlar. Bu, iPhone’unuzun kilidini açmadan ve onları aramadan gerekli uygulamalara ulaşmanıza ve potansiyel olarak başka bir uygulamaya çekilmenize olanak tanır.

Bu özelliği nasıl özelleştireceğiniz ve Düşük Işık Kısayollarını nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Telefonunuzdaki Sağlık uygulamasını açın .
 2. Ekranın sağ alt kısmındaki Gözat’ı seçin .
 3. Kategori listesinden Uyku’yu seçin .
 4. Biraz aşağı kaydırın ve Tam Program ve Seçenekler’e dokunun .
 5. Düşük Işık altında , özelliğin etkinleştirilmesinden önceki süreyi ayarlayabilirsiniz.

Sonra, baş Rüzgar Aşağı Kısayollar üzerinde ve musluk bir kısayol ekleyin . Orada, listeden bir uygulama seçebilir veya App Store’dan bir tane indirebilirsiniz.

Bu, Kitaplığınızdan Bir Uygulama Seç seçeneğine dokunarak cihazınıza başka herhangi bir uygulama eklemenize de olanak tanır .

Uykuyu Takip Etmek İçin Bir Apple Watch’a mı İhtiyacınız Var?

İPhone’unuzdaki uyku izleme özelliklerini kullanmak için bir Apple Watch’a sahip olmak gerekli değildir. Ancak bu deneyimi kesinlikle geliştirebilir.

WatchOS 7’den önce, uykunuzu takip etmek için Watch’unuza üçüncü taraf bir uygulamanın yüklenmesi gerekiyordu. Artık iOS 14 ile birlikte gelen tüm uyku izleme özellikleri Apple Watch’ta da mevcut.

Hem iPhone’unuzu hem de Apple Watch’unuzu kullanmak daha kişiselleştirilmiş uyku takibi sağlar. Saatinizi uyurken takarsanız, size gecenizin nasıl geçtiği hakkında daha detaylı bilgi verebilir. Ayrıca, dilerseniz Saatiniz sizi sabahları dokunsal bir alarmla uyandırabilir.

Apple’ın Uyku İzleme Özellikleri ile İyi Bir Gece Dinlenin

Bir uyku programını sürdürmek ve yatmadan önce dinlendirici bir ortam yaratmak, daha iyi bir uykuya sahip olmanın temel unsurlarıdır. Genellikle uykuya dalmaya çalışırken en büyük rahatsızlık telefonlarımız ve diğer cihazlarımızdır.

Uyku Zamanlaması, Uyku Modu ve Düşük Işık, bu dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir ve gecenin ortasında bir aramadan veya gereksiz bir uygulama bildiriminden uyanmamanızı sağlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli