Sıradaki içerik:

Çin’in FAST radyo teleskopu 2021’de uluslararası bilim insanlarına açılacak

Mac mini M1 İncelemesi

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Editörlerin Puanı: 9/10 Artıları

 • Apple Silicon’a giden en uygun fiyatlı yol
 • Şaşırtıcı performans
 • M1 için üçüncü taraf uygulama desteği daha iyi hale gelmeye devam ediyor

Eksileri

 • Intel tabanlı Mac mini’den daha az bağlantı noktası
 • Kullanıcı yükseltmesi yok

Apple Silicon tarafından heyecanlanacak tüm nedenler arasında, Mac mini M1 gibi daha uygun fiyatlı bilgisayarlara üst düzey performansı yerleştirme potansiyeli en büyüğü olabilir. Apple’ın küçültülmüş masaüstü bilgisayarı, yeni bir Mac’e sahip olmanın en ucuz yoludur ve yerleştirmek için bazı tavizler olsa da, yeni M1 yonga setini deneyimlemenin tartışmasız en etkileyici yolu.

Olduğu gibi MacBook Air M1 ve MacBook Pro 13 M1 Apple çok uzakta bu Apple Silikon aromalı Mac mini’nin endüstriyel tasarım için tanıdık ne yola çıkıyorlardı. Nitekim, Intel tabanlı sürümle yan yana, hediye renktir: M1 için gümüş, Core i5 için uzay grisi.

İçeride 8 GB veya 16 GB bellek ve 256 GB ile 2 TB arasında SSD depolama alanı vardır. Apple M1’in bu özel sürümü, 8 çekirdekli bir GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine ile birlikte dört performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren 8 çekirdekli bir CPU’ya sahiptir.

Bağlantı, diğer M1 tabanlı Mac’lerden daha tam özelliklidir. İki Thunderbolt 3 / USB 4 bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, gigabit ethernet ve bir 3,5 mm kulaklık girişi vardır. WiFi 6 802.11ax ve Bluetooth 5.0 da standarttır.

256GB depolama alanına sahip 8GB model için fiyatlandırma 699 $ ‘dan başlıyor. Hafızayı ikiye katlamak, depolamayı ikiye katlamak gibi bir başka 200 $ ‘dır. Oynamak için 2 TB SSD ile maksimuma çıktığınızda 1.699 $ ‘a bakıyorsunuz.

16 GB’den büyük hiçbir RAM seçeneği, M1’i benimseyenlerin çoğunu duraklatmasa da, Apple’ın birleşik bellek yaklaşımı yeniden gözden geçirilmeyi bekliyor. Ayrı RAM yongaları yerine, Mac mini’nin belleği fiziksel olarak M1’in kendisine entegre edilmiştir. Orada, CPU, GPU veya Neural Engine olsun, SoC’nin tüm bölümlerinden aynı anda erişilebilir.

Buradaki büyük bir sonuç, hızdır: GPU, CPU’nun işlediği bir şey üzerinde çalışmak isterse, önce kendi belleğine bir kopya yapmak yerine onu aynı bellek havuzunda ele alabilir. Bir diğeri esnekliktir. Şimdi, özellikle zorlu iş yüklerinde elbette hala belleğiniz tükenebilir – bu noktada macOS Big Sur, SSD’yi taşma olarak kullanmaya başlar – ancak deneyimlerime göre, Intel tabanlı bir Mac’dekinden çok daha az sıklıkta gerçekleşiyor.

Apple, Thunderbolt aracılığıyla 6K 60Hz ekrana kadar (artı HDMI üzerinden 4K 60Hz ekrana kadar) sürüş imkanı vaat etse de, Mac mini’nin Pro Display XDR’ın GPU talepleriyle ne kadar kolay başa çıkabildiğini görmek beni yine de etkiledi. . Evet, bir 32 inç Retina 6K monitör fiyatı için – 4.999 dolar artı Pro Stand için 999 dolar – sekiz Mac mini alabilirsiniz, bu yüzden aşırı olduğunu kabul edeceğim. Yine de aldatıcı bir kurulum yapıyorlar.

Bunun nedeni Final Cut Pro gibi uygulamaların gerçekten Apple Silicon’da uçmasıdır. Video editörlerinin Apple’ın en pahalı ekranını en ucuz Mac’iyle birleştirmesi gerektiğine dair meşru bir argüman var. SoC’nin verimlilikleri ve ekranın inanılmaz renk doğruluğu ve ayrıntısının kombinasyonu, masaüstünün aktif soğutması ile birlikte, şu anda yonga setini kullanan üç modelden M1’den en yüksek performansı elde ettiğiniz anlamına geliyor.

Yine de fanı gerçekten duymak nadirdir. 4K video işlemede zorlanırken bile, Mac mini hem sessiz hem de soğuktu.

Apple’ın aldatmacasına ve Apple Silicon’a genel olarak olumlu tepkiler vermesine rağmen, bu Arm’a geçiş performans için sihirli bir mermi değil. Üçüncü taraf yazılımlar, yavaş yavaş macOS Big Sur için yerel M1 uyumlu uygulamalara yetişiyor, ancak kendi geliştirdiği yonga seti beklenmedik bir şekilde hızlı olabilse de, yeteneklerinde hala sınırlar var.

Öyleyse öne çıkan şey, bu sınırların nerede yattığıdır. Örneğin, Affinity Photo’nun Apple Silikon ile optimize edilmiş yeni sürümünü denerken, HDR işlemenin hala 16 inç MacBook Pro’mda olduğu gibi çekim başına birkaç saniye sürdüğünü görünce biraz hayal kırıklığına uğradım. Sonra yine, 32 GB belleğe ve Intel Core i9 işlemciye sahip – şu anda size 3 bin dolardan fazlaya mal olacak bir yapılandırma – 899 dolarlık M1 destekli 16 GB belleğe sahip bir Mac mini sizi geri getirecek.

Yerel Apple Silikon desteğine sahip uygulamaların listesi de bazen yalnızca beta biçiminde olsa da uzamaya devam ediyor. MacBook Air M1’de bulduğum gibi, onsuz yapamayacağınız belirli bir yazılım varsa , resmi olmayan uyumluluk listelerini kontrol etmeye değer . Apple’ın öykünme sistemi Rosetta 2 ile iyi oynamayan bir şey bulmak, en azından şu anda tüketici odaklı uygulamalar için nadirdir.

Şu an için, Mac mini’nin Intel sürümü etrafta dolaşıyor. 100 $ daha pahalı ve şüpheliyim ki Core i5 işlemcisi, M1’in parladığı bazı medya odaklı görevlerde aslında daha yavaş olacak. Bununla birlikte, onun lehine, dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve üç ekrana kadar destek, kullanıcı tarafından erişilebilen bellek yuvaları ve en hızlı ağ bağlantısına ihtiyaç duyanlar için 10 Gb ethernet seçeneği.

Yine de, ödünç alınan zamanda olduğuna hiç şüphe yok. Apple, Apple Silikon geçişinin yaklaşık iki yıl sürmesini beklediğini ve elbette M1’in bir dizi kendi kendine özgü yonga seti tasarımının sadece ilk örneği olduğunu söylüyor. Mevcut modelde bu eksikliklere hitap eden daha hızlı bir SoC’ye sahip başka bir Mac mini hayal etmek zor değil.

Apple Mac mini M1 Kararı

Big Sur’daki iOS ve iPadOS uygulamaları hala karışık bir çanta olabilir, ancak tüm yazılımlar Apple Silicon’dan henüz yararlanmıyor ve Intel sürümüne kıyasla bağlantı noktaları ve esneklikten ödün veriyorsunuz, yardım edemem ama Mac mini M1’in ne olduğuna şaşırıyorum. teklifler. Günden güne video veya fotoğraf işleme içeriyorsa, Apple’ın yonga setinin masaya getirdiği avantajlar gerçekten şaşırtıcıdır. Onu bir Pro Display XDR ile eşleştirmenin biraz manik yolundan gitmeseniz bile, bu fiyata gerçekten yetenekli bir video düzenleme paketi oluşturma yeteneği Intel, AMD ve NVIDIA’nın endişelenmesi için yeterli bir nedendir.

Elbette, arka tarafa daha fazla çevre birimi takabilmek güzel olurdu ve yine de Apple’ın kablosuz klavyesinin Touch ID sensörlü bir sürümüne ve bu konuda Pro Display XDR’ın daha ucuz bir sürümüne sahip olmasını diliyorum. . 16GB bellek yükseltmesi için de en az 899 $ bütçe ayırmalısınız, çünkü bu daha sonra değiştirebileceğiniz bir şey değildir ve kendi ekranınızı ve çevre birimlerinizi sağlamanız gerekir.

Yine de bana gülünç derecede küçük dezavantajlar gibi görünüyorlar. Apple Silicon, bu kadar gücü en ulaşılabilir Mac’ine koyarak, geleceğe yönelik büyük adımlarını atmak için hiç zaman kaybetmiyor. Mevcut Intel Mac sahipleri, performans karşılaştırmaları karşısında şaşkına dönecekler; Mac ekosistemine yeni başlayanlar, düşük etiket fiyatına rağmen yeterli performans elde edecek. Apple Silicon’ın geleceği konusunda heyecanlıyım, evet, çünkü şimdiye kadar gördüğümüz her şey, iPhone’u Mac’te bu kadar hokkabazlık haline getiren şeyin ne olduğunu gösteriyor, ancak aynı zamanda bu ilk Mac mini M1 birinci gün teslim eder.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli