Sıradaki içerik:

Hangi iPhone’larda Kablosuz Şarj Var?

Manş Denizi’nde bulunan tarih öncesi “Deniz Ejderhası” fosili

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Araştırmacılar, “Deniz Ejderhası” lakaplı ve resmi olarak Thalassodraco etchesi olarak adlandırılan yeni bir tarih öncesi deniz yaratığı keşfettiler.

Küçük deniz sürüngeni 150 milyon yıl önce Geç Jura döneminde yaşamış ve aşırı derinliklere dalmak için evrimleşmiş gibi görünüyor. Fosilleşmiş yaratık, İngiltere’nin Dorset kentindeki İngiliz Kanalı kıyı şeridi boyunca Geç Jura derin deniz birikintisinde keşfedildi.

Yaratık , iktiyozorlar olarak bilinen grubun bir parçasıdır. Bu yaratık grubu, aerodinamik deniz avcılarıdır. Yakın zamanda keşfedilen örnek, onu cinsi ve türü olacak kadar benzersiz kılan birkaç farklılığa sahiptir. Bu özel örnek 2009 yılında keşfedildi ve yaklaşık altı fit uzunluğunda olduğuna inanılıyor.

Steve Etches, bir uçurumun çökmesinden sonra kıyı şeridi boyunca keşfetti. Bilim adamları, daha büyük akciğerlere ve iç organlar için daha fazla alana izin vermiş olabilecek son derece derin bir göğüs kafesine sahip sperm oyuklarına benzerliklere sahip olduğunu söylüyorlar. İç organlar için daha fazla alan, denizin derinliklerine dalarak baskı altında ezilmelerini engelleyebilirdi.

Yaratığın ayrıca düşük ışık koşullarında iyi görmesini sağlayan çok büyük gözleri vardı. Ağzı yüzlerce minik dişle kaplı, bu da muhtemelen kalamar ve küçük balıklardan oluşan bir diyet yediğini gösteriyor. Tamamen pürüzsüz olmaları nedeniyle dişleri benzersizdir. Yaratık yüzeyde hava soludu ve pulları yoktu.

Bu yaratıkların çoğu bir muammadır. Hayvanların biyolojisi hakkında aslında çok az şey biliniyor. Bilim adamları, günümüzde benzer canlılar olmadığı için keşfedilen fosillere dayanarak varsayımlarda bulunabilmektedir. Umarım, gelecekte yapılacak ek araştırmalar, bu eski yaratıklara daha fazla ışık tutacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli