Sıradaki içerik:

Google’ın en yeni AR özelliği, sanal olarak makyaj yapmayı deneyin!

Moderna COVID-19 aşısı artık FDA tarafından onaylandı: Bu ne anlama geliyor?

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, COVID-19’a neden olabilen virüs olan SARS-CoV-2’ye karşı halkın

aşılanmasının önünü açan bir COVID-19 aşısı için ikinci Acil Kullanım İznini açıkladı. Bu ikinci EUA, Moderna’ya iki dozlu mRNA aşısı için verildi, bu yetkilendirme birkaç gün önce Pfizer’a verilen benzer bir aşının ardından geldi.

Moderna’nın SARS-CoV-2 aşısı, yeni koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19’un şiddetini azaltmak veya tamamen gelişmesini önlemek için tasarlanmıştır. Acil Kullanım İzni (EUA) onay değildir , unutmayın.

Aksine, ajans, virüsün ciddiyeti ve ürünün güvenliğini ve etkinliğini gösteren kanıtlar nedeniyle salgın sırasında Moderna’nın mRNA aşısının kullanılmasına izin verdi. Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nin FDA direktörü Dr. Peter Marks, yaptığı açıklamada şunları söyledi :

Bugünkü yetki, bilimsel standartlarımızın ve inceleme sürecimizin bütünlüğünün korunduğunun güvencesi ile Amerikan halkının sağlığına olan kararlı bağlılığımızı göstermektedir. Bu başarı, COVID-19’u önlemek için aşılar için sunulan verilerin kapsamlı ve titiz değerlendirmelerini yapmak için acilen çalışan FDA’nın kariyer bilimcileri ve doktorlarının adanmışlığının bir başka kanıtıdır.

Pfizer’in aşısında olduğu gibi, Moderna’nın ürünü iki dozda uygulanmalıdır – bu durumda her biri birer ay arayla. Benzer şekilde, Moderna aşısı, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, ateş gibi benzer yan etkilere ve enjeksiyonun yapıldığı yerin yakınında şişmiş lenf düğümleri ve kusma gibi diğer bazı olası şeylere neden olabilir.

Moderna aşısı, 18 yaş ve üstü yetişkinlerde kullanım için yetkilendirilmiştir. Yerinde şimdi EUA, Moderna planları ABD’de dozlarda milyonlarca gemi – göre New York Times şirketi Pazartesi günü gelen ilk teslimatlar ile, yarından itibaren ülke çapında 5.900.000 aşıları dağıtacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli