Sıradaki içerik:

CDC, pandemi sırasında aşırı dozda uyuşturucuya bağlı ölümlerin hızla arttığı konusunda uyardı

Proxima Centauri’den garip radyo yayınları geliyor

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güneşe en yakın yıldızda tuhaf bir şeyler oluyor.

Çıplak gözle Dünya’dan görülemeyecek kadar loş olan Proxima Centauri’den gizemli bir radyo sinyali geliyor. Dünya’dan görmemiz için çok karanlık olmasına rağmen, yalnızca 4,2 ışıkyılı uzaklıkta, kozmik bir taş atımı. Geçen yıl toplanan arşivlenmiş verilerde keşfedilen yıldızdan gizemli bir sinyal yayılıyor.

Sinyal bu sonbaharda keşfedildi ve Proxima Centauri yönünden geliyor gibi görünüyor. Şu an itibariyle, araştırmacılar sinyali Dünya’nın paraziti olarak görmezden gelemediler. Yakındaki bir yıldızdan gelen garip bir sinyali tespit etmek kesinlikle baştan çıkarıcı olasılıklara sahip olsa da, projedeki bilim adamları uyarıyor, daha yapılacak çok iş var.

Berkeley, California Üniversitesi’nden araştırmacı Andrew Siemion, sinyalin şimdiye kadar birçok kontrolden geçmesine neden olan özelliklere sahip olduğunu ve açıklanamayacağını söyledi. Sinyalin en ilginç yönlerinden biri, 982 megahertz’lik son derece dar bir radyo spektrumunu işgal etmesidir. Bu, tipik olarak insan yapımı uydulardan ve uzay aracından gelen herhangi bir yayın içermeyen spektral bir aralıktır.

Araştırmacı, elektromanyetik enerjiyi tek bir bant frekansına sıkıştırmanın bilinen doğal bir yolu olmadığını söylüyor. Siemion, sinyali açıklayabilecek bazı bilinmeyen egzotik plazma fiziği çalışmaları olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, şimdilik böyle bir sinyal için bilinen tek kaynağın teknolojik olduğunu kabul ediyor.

Sinyal, Siemion liderliğindeki ve teknoloji milyarderi Yuri Milner tarafından desteklenen Breakthrough Listen adlı bir proje tarafından tespit edildi. Projenin amacı, özellikle evrenin genişliğindeki teknolojik uygarlıkların kanıtlarını aramak için dünya çapında radyo teleskoplarında zaman kazanmaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli