Sıradaki içerik:

İPhone’da Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir

Snapdragon 888 – Qualcomm’un 2021 Android 5G süper çipi ile tanışın

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Adını biliyorduk, önemli noktaları biliyorduk ve şimdi Qualcomm Snapdragon 888 ile ilgili büyük haberlerin zamanı geldi, yonga seti amiral gemisi Android telefonlar 2021’de kullanılacak. SoC üreticisinin 5G portföyündeki en son Snapdragon 888 sadece entegre değil 5G modem, ancak 144 fps ve 4K oyun için CPU ve GPU performansını artırır.

Snapdragon 8xx ailesi, uzun süredir Qualcomm’un güç merkezi platformudur ve çoğu Android OEM’in akıllı telefon amiral gemilerinde bulunur. 2021 için, son birkaç yılda gördüğümüz gibi, birkaç önemli alana odaklanıyor: 5G, tabii ki, aynı zamanda AI, kamera teknolojisi ve oyun. Snapdragon 888 kullanan cihazların 2021’in 1. çeyreğinde gelmesi bekleniyor.

Snapdragon 888 Performansı ve AI

Snapdragon 888 durumunda, Qualcomm’un Kryo 680 CPU’su, Snapdragon 865’e kıyasla performansta yüzde 25 artış ve güç verimliliğinde yüzde 25 iyileştirme ile var. 5nm işlemlerinde Samsung tarafından oluşturulmuş, tek bir Kolu birleştiriyor 2.84GHz’e kadar maksimum performans için Cortex-X1, günlük görevler için üç Cortex-A78 ve düşük güç, maksimum verimlilik işleme için dört Cortex-A55.

Bu, grafik işlemede yüzde 35’lik bir gelişme olduğunu iddia eden Adreno 660 GPU ile eşleştirildi. Ayrıca Qualcomm, OLED görüntü tekdüzeliği, demura ve alt piksel işleme ve genel görüntü kalitesi iyileştirmelerindeki gelişmeler dahil olmasına rağmen daha verimli – yüzde 20’lik bir artış olduğunu iddia ediyor.

Yine de son birkaç yılda gördüğümüz gibi, özel silikon giderek modern yonga setinin bir parçası ve CPU / GPU bunun yalnızca bir bileşeni. Snapdragon 888, Qualcomm’un yeni Hexagon 780’i, örneğin, birleşik AI hızlandırıcılarıyla birlikte içerir. Daha önce olduğu gibi, skaler, vektör ve tensör hızlandırıcılar var, ancak bu yeni SoC onları bir araya getiriyor: Qualcomm’un 16 kat büyüttüğü aynı belleği, hızlandırıcılar arasında çok daha hızlı bir geçiş süresi için paylaşabiliyorlar.

Qualcomm, sonucun watt başına 3 katına kadar performans ve tensör hızlandırıcı bilgi işlem kapasitesinin iki katı olduğunu iddia ediyor. Hızlandırıcılar arasındaki geçişler 1.000 kata kadar daha hızlı olabilirken, skaler hızlandırıcı yüzde 50 daha güçlü ve tensör hızlandırıcı yüzde 200 daha hızlı. Geliştirilen yeni Qualcomm AI Engine yazılımıyla, Snapdragon 865’in 15 TOPS’una kıyasla önemli bir artış olan 26 TOPS’ye (saniyede trilyon işlem) bakıyorsunuz.

Bu arada ikinci nesil Qualcomm Algılama Merkezi, selefinin kaldığı yerden devam ediyor: pili öldürmeyen, her zaman açık sensörler için düşük güçlü bir denetleyici. Artık 5G, WiFi, Bluetooth ve konum gibi kaynaklardan birden fazla veri akışını yönetebilir. Ayrıca, birincil bir CPU çekirdeğini uyandırmaya gerek kalmadan bu verileri anlamlandırmak için özel bir AI işlemcisine sahiptir.

Bu güç ne işe yarar? Her zaman olduğu gibi, geliştiricilerin onu nasıl kullandığına değinecek, ancak Qualcomm’un başlamak için birkaç fikri var. Örneğin, 30 fps videoda AI işleme, bir nesneyi gerçek zamanlı olarak kaldırabilir ve arka planı yeniden oluşturabilir. Bu arada Hexagon İşlemciyi Algılama Merkezi ile birleştirmek, asansör algılama, ortam sesi algılama, aktivite tanıma ve araba kazası tanımlama ve deprem algılama gibi daha gelişmiş şeyler gibi şeylerin yolunu açıyor. Hatta telefonunuzun bir araçta sürücü mü yoksa yolcu mu olduğunuzu belirlemesine yardımcı olabilir.

Güvenlik ve kullanılabilirlik tarafında, Hypervisor ile Qualcomm İşlemci Güvenliği var. Snapdragon 888’de, artık ayrı ayrı izole edilmiş işletim sistemlerinin birden çok örneğini çalıştırabilir veya farklı uygulamaları her biri kendi yalıtılmış bir işletim sistemi örneğinde çalıştırabilir. Bu şekilde, verilerinizi belirli bir profile, örneğin kişisel olanlardan ayrı iş dosyalarıyla kilitli tutabilirsiniz. Ayrıca Qualcomm, Snapdragon 888’in açık İçerik Özgünlük Girişimi görüntülerini yakalayabilmesini sağlamak için Truepic ile ortaklaşa kriptografik olarak mühürlenmiş fotoğraf desteği de olacak.

Snapdragon 888 Kameralar

Fotoğraf tarafında, Snapdragon 888, Qualcomm’un üçlü ISP içeren ilk yonga setidir: üçlü eşzamanlılık ve üçlü paralel işlem anlamına gelir. Üç ayrı kamera sensörü – örneğin geniş, ultra geniş ve telefoto – hem video hem de hareketsiz görüntü modunda aynı anda bağlanabilir ve bunlara aynı anda farklı AI iş yükleri uygulanabilir.

Böylece, son çekimde aralarında sorunsuz bir şekilde geçiş yaparak, her birinden aynı anda 4K HDR video çekmek için bu üç sensörü kullanabilirsiniz. Veya 30 fps ZSL’de aynı anda üç adede kadar 28 megapiksel fotoğraf çekebilirsiniz. ISP’lerin birleşik üçlüsü saniyede 2,7 gigapiksel işleme kapasitesine sahip ve geçen yılki yonga setinde ISP’den yüzde 34 daha hızlı.

Bu ham gücün birçok uygulaması vardır. Örneğin, saniyede 120 hareketsiz görüntüyü 12 megapiksel çözünürlükte seri çekebilirsiniz. Otomatik odaklama, otomatik pozlama ve otomatik beyaz dengesi şimdi de AI’ya taşındı, Qualcomm, insanların görüntülerde doğal olarak nereye baktıklarını anlamak için göz izleme araştırmasını kullanıyor ve üçünün her birini ne zaman daha insancıl olacak şekilde eğitiyor? hedefe kilitlenmek.

Düşük ışık desteği artık yalnızca 0,1 Lux’de neredeyse karanlığa kadar iniyor. Aşırı dinamik aralığa sahip videolar için Hesaplamalı HDR Video Yakalama desteğine sahip 4K HDR da var. Snapdragon 888, 10 bit HDR HEIF görüntü yakalamayı destekler – bu nedenle, 1 milyardan fazla renk tonunu koruyarak, nispeten kayıplı 8 bit JPEG’e artık ton eşlemesi gerekmez. Telefon üreticilerinin size tüm bu renkleri gerçekten göstermek için 10 bitlik bir ekran eklemesi gerekecek, ancak veriler oradadır.

Aynısı Kademeli HDR görüntü sensörleri için de geçerli. Yine, vaat, daha düşük gölgelenme ile daha geniş dinamik aralıktır, ancak bu sonuçları etkinleştirmek için özel donanıma ihtiyaç duyacaktır. Qualcomm, bu teknolojiyi mobil cihazlara taşımak için sensör üreticileriyle uğraştığını söylüyor. Büyük sözler, çip üreticisinin Android’de Dolby Vision’a olan benzer coşkusunu hatırladığınız için affedilseniz de, telefon üreticilerinin hala yararlanmadığı bir şey (yalnızca Apple’ın iPhone 12 ailesinin onları yenmesini görmek için).

Snapdragon 888 Oyun

Oyun oynamak için Snapdragon 888, 144 fps ekran desteği, 10 bit HDR, ayrı olarak güncellenebilir GPU sürücüleri ve 4K ekran desteği gibi özellikler üzerine inşa edilmiştir. Örneğin Qualcomm Quick Game Touch, avantaj oyunun kare hızına bağlı olsa da yanıt sürelerini iyileştirmeyi vaat ediyor. Örneğin, 60 fps’de yüzde 20’ye varan bir iyileşme görebilirsiniz; bu 120 fps’de yüzde 10’a düşer.

Bu arada Değişken Hızlı Gölgelendirme, donanım gücünü en faydalı olduğu yerde kullanır. Oyunların renk sonuçlarını benzer piksel kümelerinde (gökyüzü gibi) yeniden kullanmasına izin verir, böylece hesaplama başka yerlerde daha iyi uygulanabilir. Qualcomm, kare başına gölgelenen piksellerde yüzde 40’a varan bir azalmaya ve genel olarak oyun performansında yüzde 30’a kadar artışa yol açabileceğini söylüyor.

Aqstic Audio ve Dolby Atmos ile birlikte aptX Adaptive Audio desteği de var. Snapdragon 888, cihazda 4K 60Hz ekrana veya QHD + 144Hz ekrana kadar güç sağlarken, HDR10 / HDR10 + ve 10 bit renk derinliği Rec ile 4K 60Hz harici ekrana kadar sürebilir. 2020 renk gamı ​​desteği. 16GB’a kadar LP-DDR5 3200MHz bellek desteklenir ve Quick Charge 5, ultrasonik parmak izi sensörü ve USB Type-C 3.1 desteği vardır.

Aslanağzı 888 5G

Qualcomm’un 5G’nin en sesli savunucularından biri olduğunu söylemek doğru olur ve bu yüzden şaşırtıcı olmayan bir şekilde Snapdragon 888, yeni, entegre bir modemle beşinci nesil ağları merkezler. Snapdragon X60 Modem-RF, şirketin üçüncü nesil mmWave ve Sub-6 modemidir ve artık ağa bağlı olarak 7,5 Gbps’ye kadar indirme ve 3 Gbps’ye kadar yüklemeyi desteklemektedir.

MmWave ve Sub-6 arasında FR1 ve FR2 taşıyıcı birleştirme ile birlikte hem FDD hem de TDD üzerinde 5G taşıyıcı birleştirme vardır. Global 5G çoklu SIM desteğiyle, ister dolaşım amaçlı olsun, ister cihazınızı hem kişisel hem de iş için kullanmak için tek bir telefonda birden fazla aktif hatta sahip olma yeteneği olacak.

5G ağları, bağlanmak isteyebileceğiniz tek kablosuz ağ olmadığından, Snapdragon 888, Qualcomm’un FastConnect 6900 sistemini de destekler. WiFi 6 ve WiFi 6E 6GHz desteğinin yanı sıra çift antenli Bluetooth 5.2’ye sahip. Yine, bazı kamera ve diğer özelliklerde olduğu gibi, en son WiFi 6 standartlarının benimsenmesi, en yeni yönlendiricilere erişim gibi diğer faktörlere de bağlıdır. Yine de Qualcomm, 2021 amiral gemisi telefonlarında bunun için destek talep eden güçlü kullanıcılara bahis yapıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli