Sıradaki içerik:

Surface Pro 8 yapılandırma seçeneklerinde LTE hayal kırıklığı olabilir

SpaceX bugün Falcon 9 lansmanını NROL-108 24 saat ertelendi!

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SpaceX, şirketin 2020’nin sonuncusu olması gereken NROL-108 görevini erteleyerek bugünkü Falcon 9 fırlatmasını temizledi.

Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde bu sabah üç saatlik fırlatma penceresi açıldı ve üç saat sürecek , öğlene kadar EST.

Hava, SpaceX’in bu pencerenin önündeki birincil endişesiydi. Koşulların fırlatma için yüzde 70 elverişli olacağı tahmin ediliyordu; NROL-108’in ilk patlama zamanı 9:45 EST – pencereye 45 dakika kala – bu havanın bir kısmının geçmesine izin vermek için ayarlandı.

Sonuçta, bugün lansmanı engelleyen farklı bir nedendi. SpaceX, “Falcon 9 otomatik durdurma, ikinci aşama sensör okuması nedeniyle T-1: 53’te çağrıldı,” diye tweet atan SpaceX, şirketin hala bugün başlatmayı umduğunu gösteren ilk göstergelerle. Ancak bu fırsat hızla hurdaya çıkarıldı.

SpaceX , “Verilere daha yakından bakmak için NROL-108’in bugünkü fırlatma girişiminden ayrıldı” dedi . Falcon 9 ve NROL-108 sağlıklı kalıyor. Ekipler, saat 9: 00’da (EST) üç saatlik bir zaman aralığı ile yarının bir yedek başlatma fırsatı için çalışıyor. “

SpaceX’ten Elon Musk’a göre, sensör sorunu yakıt tanklarından biriyle ilgiliydi. Bu sabah tweet attı “Üst kademe sıvı oksijen tankında basınç biraz yüksek” dedi . “İnceleme devam ediyor.”

SpaceX şimdi roketi inceleyecek ve umarım yarın, 18 Aralık Cuma günü başka bir deneme için yeşil ışık yakacak.

NROL-108, SpaceX tarafından ABD Ulusal Keşif Ofisi (NRO) için bir başka görevdir. Sonunda ajans için yeni bir uydu konuşlandıracak.

SpaceX için bu, 2020’nin 31. lansmanı ve aslında yalnızca Aralık ayının üçüncü lansmanı olacaktı. Ayrıca Falcon 9 güçlendiricisinin esnekliğini bir kez daha göstermesi amaçlanmıştı. SpaceX, olağan yöntem olduğu gibi denizde otonom bir insansız hava aracı gemisine binmek yerine Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonuna inmeyi planladı.

Her fırlatmanın temel parçalarını yakalama ve ardından bunları yeniden kullanma fırsatı, SpaceX’in daha uygun fiyatlı, sürdürülebilir uzay taşımacılığı sahasında etkili oldu. Şirket, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme tedarik etmek için NASA ile anlaşmalar imzaladı ve ayrıca Dragon uzay aracı ile astronotlar için bir feribot görevi görecek. Aynı zamanda, SpaceX’in kendi Starlink uydu takımyıldızını konuşlandırmanın yanı sıra, kendi uydularını ve diğer donanımlarını başlatmak isteyen Sirius XM gibi şirketlere ticari uçuşlar sunuyor.

NROL-108 fırlatmasında Cuma günü yapılacak bir sonraki deneme için yeni uçuş penceresi tekrar 09:00 EST’de açılıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli