Sıradaki içerik:

2021’in başlarında dikkat edilmesi gereken en havalı cihazlar

Stardew Valley gibi oyunlar oyunların altın çağında olduğumuzu kanıtlıyor

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Video oyunları hakkındaki fikir makalelerimde oldukça olumsuz olma eğilimindeyim,

çünkü bu fikir gönderileri büyük yayıncıları veya onların ortaya koydukları oyunları kapsıyor. Eğer bu makaleler devam etmeniz gereken tek şey olsaydı, onlar hakkında para kazanmak için yazmasına rağmen aslında oyunlardan zevk almayan bir tür ebedi kötümser olduğumu düşündüğünüz için sizi suçlamazdım. Aksine, büyük yayıncılar ve AAA oyunlarının bununla çok az ilgisi olsa da, aslında bir oyun altın çağının ortasındayız.

Neden bahsettiğimi görmek için gelişen bağımsız bir sahneye bakmanız yeterli. PlayStation 4, Xbox One ve Switch gibi konsollardan daha açık bir platform olan PC’de, bugünlerde herkes kendi oyununu oluşturabilir ve yayınlayabilir. Bu, Steam gibi vitrinlerde büyük miktarda çöp olduğu anlamına gelse de, aynı zamanda hem zamanınıza hem de paranıza değecek, kendileri de oyuncu olan ve parçası olmak isteyen insanlar tarafından yapılmış neredeyse sonsuz sayıda oyun olduğu anlamına gelir. oluşturdukları toplulukların

İddiamın kanıtı olarak gösterebileceğim pek çok oyun olmasına rağmen, Stardew Valley belki de 2020’nin sonunda buradaki en alakalı örnek. Bir tatil sürprizi olarak, geliştirici Eric “ConcernedApe” Barone oyunun sürüm 1.5 içerik güncellemesini gönderdi 21 Aralık tarihinde , söyledikleri ise teslim Stardew Vadisi henüz ‘ın en büyük güncelleme

Barone bu güncellemeyi tam bir sürpriz olarak düşürdü – önceden bir çıkış tarihini açıklamadı ve piyasaya sürülmeden hemen önce sürüm 1.5’teki yeni özelliklerle sanki güncelleme hala biraz kapalıymış gibi satıyordu. Ayrıca bu güncelleme için herhangi bir ücret almadı ve yıllar boyunca Stardew Valley’in güncellemeleri için herhangi bir ücret almadı . Hepsi oyuna çok sayıda yeni içerik ekledikleri için önemli bir iş üstlenmiş olsalar bile, herkes için ücretsizdi.

Barone, bu güncellemeler için DLC olarak kolayca ücret alabilirdi, çünkü basit gerçek şu ki, diğer geliştiriciler ve yayıncılar DLC için çok daha az ekleyen ve insanlar bunu memnuniyetle ödediler. Buna rağmen, Stardew Valley tüm varlığı boyunca Steam’de 14.99 $ olarak fiyatlandırıldı. Tam Stardew Valley deneyimini elde etmek hiçbir zaman bundan daha pahalıya mal olmamıştır ve bu, büyük yayıncıların yırtıcı ganimet yoluyla para kazanmıyormuş gibi yaptıkları için perakende oyunların fiyatlarını 70 dolara çıkardığı bir çağda düpedüz etkileyici. kutular ve mikro dönüşümler.

Ancak Stardew Valley’in özel olduğunu, çünkü iyi bir fiyata çok fazla içerik sunduğunu öne sürmek tüm hikayeyi anlatmıyor ve ne Barone ne de onun oyun adaletini sağlıyor. Stardew Valley büyük ölçüde tek kişilik bir gösteri, çünkü Barone, bildiğim kadarıyla , tüm temel oyunu kendi başına geliştirdi ve yalnızca yerelleştirme, lansman sonrası çok oyunculu geliştirme ve bittikten sonra konsol bağlantı noktalarına yardımcı olmak için Chucklefish Games’ten yardım istedi. oyun gönderildi.

Bunun tek kişilik bir gösteri olduğunu söylediğimde, sadece Barone’nin piksel sanatını, müziği, yazmayı ve kodlamayı kendi başına yaptığını kastetmiyorum (gerçi aynen yaptığı da buydu). Ayrıca Stardew Valley topluluğunda aktif ve onu hem Reddit’te hem de Twitter’da oyunla ilgili sorunlar yaşayan kişilere teknik destek sunan düzenli olarak görebilirsiniz. Ne zaman Stardew Vadisi ilk başlatıldığında çünkü düşündüm, Ona kendimi ulaşarak hatırlıyorum benim dosya bozuktur kaydet – sadece o hızla bana geri almak, ama o da, benim durumumda (benim için dosyayı kaydetmektedir düzeltmek için teklif vermedi kaydetme dosyası aslında iyiydi ve bir çökmeden sonra panikleyen bir kullanıcı oldum).

Anladığım kadarıyla Stardew Valley , Barone için her anlamda bir tutku projesi ve onu bu kadar iyi yapan da tam olarak bu. Stardew Valley’nin bugünlerde Barone’nin faturalarını ödediğinden daha fazla olduğundan emin olsam da, zengin olma umuduyla oyunu yaptığını düşünmüyorum. Bunun yerine, bence bunu kendi başına oynamak istediği oyun olduğu için başardı – oyunları mümkün olduğunca çok para kazanmak için sadece bir araç olarak gören büyük şirket yöneticilerinden tam bir tezat.

Barone, oyun endüstrisinin ihtiyaç duyduğu geliştirici türünün mükemmel bir örneğidir ve Stardew Valley alt dizinini ziyaret ederseniz , her fırsatta övgülerini söyleyen bir oyuncu lejyonunu göreceksiniz. Şaşırtıcı olan şey, Barone’nin bağımsız oyun alanında yalnız olmamasıdır. Oyun oynamayı sevdikleri için oyun yapan ve video oyunlarına olan sevgileri üzerinden oyuncularıyla gerçekten bağlantı kurmak isteyen daha birçok bağımsız geliştirici var.

Steam kütüphaneme bile bakmadan yarım düzine kadarını listeleyebilirim: Re-Logic with Terraria ; FTL ile Alt Küme Oyunları : Işıktan Daha Hızlı ve İhlale Doğru ; Hades , Bastion ve Transistor ile Üstdev Oyunlar ; İle Ludeon Studios RimWorld ; İle Wube Yazılım Factorio ; ve Hollow Knight ile Team Cherry . Bu geliştiricilerin tümü açıkça yarıştalar çünkü video oyunlarını seviyorlar ve bu görmek harika bir şey.

Açıkçası, büyük stüdyolarda çalışan geliştiricilerin oyun oynamayı sevmediğini söylemiyorum, ancak kurumsal dünyanın oyun geliştirmeden aldığı kesin bir özgünlük var. Yukarıda listelediğim tüm stüdyolarla, oyun yapımcılarının kullanıcılarıyla bir dereceye kadar doğrudan etkileşimde bulunmasına, geri bildirim topladığına ve oyunlarını daha iyi hale getirmek için topluluk içinde çalışmasına sahipsiniz. Karar veren yöneticilerin halktan PR ekipleri ve basın bültenleri ile ayrıldığı devasa yayınevlerinde aynı türden kişisel bağlar elde edemezsiniz. Elbette, belki Twitter’da bireysel bir geliştirici bulabilirsin, ancak büyük olasılıkla oyunlarında bu bağımsız geliştiricilerin yaptığı gibi değişiklik yapma gücüne sahip değiller.

Kurumsal açgözlülüğün pek çok sektörü zehirlediği bir dünyada, Barone, Re-Logic ve Subset gibi geliştiricilerin oyunlarını oynayan insanlara çok fazla değer sunduğunu görmek çok cesaret verici. Bu makalede listelediklerim gibi geliştiricilerin sayısı, yalnızca platform erişimi ve geliştirici araçları daha erişilebilir hale geldikçe artacak.

Aslında, önümüzdeki on yıllarda, en iyi oyun deneyimlerinin gittikçe artan bir şekilde, her zaman kendileri oynamak istedikleri oyunu yapmak için yola çıkan, hepimiz gibi önce oyuncular olan bağımsız geliştiricilerden geleceğini söyleyeceğim. Şu anda gerçekten altın bir oyun çağındayız, bunun kanıtını bulmak için nereye bakmanız gerektiğini bilmeniz yeterli.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli