Sıradaki içerik:

İPhone’unuzda Bildirimler Görünmüyor mu? Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

Xbox Series X Oyun Kumandanızı Yeniden Eşleştirme

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Xbox Series X kontrol panelinizin çalışma şeklini değiştirmek istiyorsanız, düğme komutlarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Xbox One’ın piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft, oyunları daha kapsayıcı hale getirmenin yolları üzerinde çalışıyor. Xbox Adaptive Pad gibi fiziksel çevre birimlerinden kullanım kolaylığı için temel menü işlevlerini değiştirmeye kadar bu alanda gerçek adımlar atıldı.

Peki ya sistem genelinde tam değişikliklere ihtiyacınız yoksa veya Xbox Adaptive Controller’a sahip değilseniz? Ya normal bir X Serisi pedin düğmelerini yeniden eşleştirmek istiyorsanız?

Bazı oyunlar bu işlevi sunarken, Microsoft her şeyi kapsayan bir yaklaşım benimsemiştir ve herhangi bir zamanda pedinizin düğmelerini tamamen yeniden eşleştirmenize izin verecektir.

Bu makale, Xbox Series X denetleyicinizi adım adım yeniden eşleme sürecine götürecektir.

Xbox Series X Denetleyicinizi Neden Yeniden Eşleştirmelisiniz?

Pedin yeniden eşleştirilmesi, sistem düzeyinde yapılır. Bu, hangi oyunu oynarsanız oynayın, ister Netflix’te bir şey izliyor olun, ister sadece kontrol panelinize göz atıyor olun, oluşturduğunuz kişiselleştirilmiş ayarların her zaman varsayılan olacağı anlamına gelir. Kontrol cihazınızı her durumda sizin için çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Birinci şahıs nişancı (FPS) oyunları için dikey eksenlerinizi ters çevirmeyi tercih ederseniz, bunu yapabilirsiniz. Belki sadece belirli düzenlere alışkın olduğunuz için A ve B düğmelerini değiştirmek istiyorsunuz.

Aynı zamanda motor sorunları olan veya belirli düğmelere ulaşmakta zorluk çeken oyuncular için harika bir çözüm. Herhangi bir nedenle LB veya RB’yi tutmakta zorlanıyorsanız, bunu yüz düğmelerinden birine yeniden eşleştirmek, bazı başlıkları biraz daha erişilebilir hale getirebilir. Geliştiricilerin oyunları  tüm oyuncular için daha erişilebilir hale getirmesinin birçok yolu vardır .

Birkaç profil kaydetme yeteneği, aynı evdeki birden fazla kişinin kendi kurulumlarına sahip olabileceği ve ayrıca oynadığınız farklı oyunlara veya kullandığınız uygulamalara göre de tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Xbox Series X Erişim Kolaylığı Menüsünü Bulma

Oyun kumandası yeniden eşleme menüsüne gitmek için şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Oyun kumandanızdaki Giriş düğmesine basarak Xbox Kılavuzunu açın.
 2. Kafa Profil ve Sistem menüsü (Xbox Avatar sahip olanı).
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Seç Erişim> Kontrolör> Düğme remapping’i kolaylığı .

Xbox Series X Oyun Kumandanızı Yeniden Eşleştirme

Bu ekranda, çubukları değiştirme, tetikleyicileri değiştirme veya titreşimi açma ve kapatma gibi birçok farklı seçenek göreceksiniz. Ekranın üst kısmındaki iki aşağı açılır menü, tetikleyiciler dışındaki her düğmenin yanı sıra Menü ve Seçenekler düğmeleri yeniden eşleştirmenize olanak tanır.

Düğmeleri yeniden eşleştirirken, her düğmenin neyi temsil ettiğini bilmenizi sağlayan bir ekran göstergesi göreceksiniz. Resimdeki örnekte, d-pad’i yüz düğmeleri (A / B / X / Y) olarak işlev görecek şekilde değiştirdik ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca Sol / Sağ çubuk tıklaması olarak hareket etmek için LB / RB’yi de değiştirdik.

Oyun kumandanız artık seçtiğiniz oyun veya uygulama ile kullanıma hazır.

Xbox Series X Denetleyici Profilleri Nasıl Değiştirilir

Kaydedilmiş birden fazla profiliniz varsa, çeşitli nedenlerle bunlar arasında geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu, farklı oyun türleri için farklı ayarlara sahip olmaktan, kullandığınız uygulamaya göre profilleri değiştirmeye kadar her şey olabilir.

Oyun kumandası profilinizi değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Oyun kumandanızdaki Giriş düğmesine basarak Xbox Kılavuzunu açın .
 2. Kafa Profil ve Sistem menüsü (Xbox Avatar sahip olanı).
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Seç Cihazları ve bağlantıları> Aksesuarlar> yapılandır .

Burada kullanmak istediğiniz kontrol cihazı profilini seçin, ardından onu Yuva 1’e atayın . Bu, ayar seçiminizi etkinleştirecektir. Sizin veya başka kişilerin ihtiyacınız varsa mevcut profillerin üzerine kaydetmemeye dikkat edin.

Yeni Xbox Series X Oyun Kumandası Ayarlarınız Hazır

Xbox Series X, sistem düzeyinde yerleşik birçok erişilebilirlik seçeneğine sahiptir ve Microsoft’un herkesin konsolundan keyif almasını sağlamak için çaba gösterdiğini görmek harika.

Bazı kişiler, FPS oyunlarında dikey ekseni ters çevirmek için denetleyici yeniden eşlemeyi kullanabilirken, diğerleri bunun onlara geçmişte oynanamayan oyunların keyfini çıkarmanın bir yolunu verdiğini görecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli