Sıradaki içerik:

Bandcamp Canlı Müzik Akışı Hizmetini Başlattı

Yeni bir bilgisayar kullanmadan önce yapılması gereken 11 şey

avatar

TeknoBlog

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni bir Windows bilgisayarınız var mı? Yeni makinenizi kullanmaya başlamadan önce dikkat gereken bazı görevler vardır.

Yeni bir bilgisayarla yapmak istediğiniz ilk şey, hemen kullanmaya başlamaktır. Ama bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yeni bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı görevler vardır.

Şimdi attığınız adımlar size zaman ve emek kazandırabilir. Uzun vadede, makinenizi daha güvenli, daha hızlı ve gelecek için daha iyi hazır hale getirecektir. Yeni bilgisayarınızı kullanmadan önce bu Windows özelleştirmelerini tamamlayın.

1. Güncelleme ayarlarını gözden geçirin

Microsoft, Windows 10 için periyodik güncellemeler yayınladı. Kalite güncellemeleri hatalar ve güvenlik düzeltmelerinden oluşur. Ayda en az bir kez ve haftada bir kez teslim edilirler. Özellik güncellemeleri büyük güncellemelerdir.

Kesintileri önlemek için Microsoft, sürüm programını H1 sürümünün büyük bir güncelleme olması ve H2 sürümünün kaliteli bir güncelleme olması için ayarladı. Windows Update, Ayarlar uygulamasında kullanılabilir. Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > ‘ e gidin.

Windows’un bilgisayarınızı otomatik olarak yeniden başlatmasını önlemek için etkin saatleri Değiştir’i tıklatın. Güncelleme geçmişini görüntüle, sisteminizde yüklü olan güncellemeleri sınıflandırır. Güncelleştirme bir soruna neden oluyorsa, güncelleştirmeleri Kaldır’ı tıklatın ve iletişim kutusu istemini izleyin.

Eski sürümlerde, hem özellik güncellemelerini (bir yıla kadar) hem de kalite güncellemelerini (30 güne kadar) erteleyebilirsiniz. Windows 10 sürüm 2004’ten itibaren Microsoft, Gelişmiş Seçenekler sayfasındaki güncelleştirmeleri yüklerken Seç seçeneğini kaldırdı. Ürün sürümünden bağımsız olarak, güncellemeleri 35 güne kadar erteleyebilirsiniz.

Ertelemeleri kullanmaya devam etmek isterseniz, yerel Grup İlkesi’ni kullanabilirsiniz. İlke ayarlarını Windows Update for Business klasöründe bulabilirsiniz. İlkeyi çift tıklatın ve zamanlamayı gereksinimlerinize göre yapılandırın.

Ne zaman senin cihaz alır herhangi bir isteğe bağlı güncelleştirmeleri, sen-ebilmek yönetmek içinden Görünüm isteğe bağlı güncellemeler. Bu, sürücü güncellemelerini aramak için artık Aygıt Yöneticisi’ni kullanmanız gerekmediği anlamına gelir.

2. Güç planını kontrol edin

Yoğun bir bilgi işlem görevi yaparken pil ömrünü uzatmak ve kaynak kullanımını dengelemek için güç yönetimi ayarlarına çok dikkat etmeniz gerekir.

Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem > Güç ve uyku > ‘ a gidin. Ekran kararmadan önce boşta kalma süresini ve uyku moduna geçmeden önce zamanı ayarlayın.

Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri sayfasını açmak için ek güç ayarları bağlantısını tıklatın. İhtiyaçlarınıza göre özel bir Windows güç planı oluşturabilirsiniz.

Daha fazla ince ayar yapmak istiyorsanız, gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i tıklatın. Bu iletişim kutusundaki seçenekler, güçle ilgili olaylar üzerinde büyük miktarda ayrıntılı denetim sağlar. Bunları donanım ve yazılım ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilirsiniz.

3. Pil Sağlığı ve kalibrasyonu

Dizüstü bilgisayar pilinin durumu hakkında genellikle daha az bilgili ve en az heyecanlıyız. Yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızda, pil sağlığını en başından itibaren izlemeniz gerekir. Zamanla, herhangi bir pilin kapasitesi azalır.

Pil şarjını tutmayı durdurur ve dalgalanan okumaları gösterir. Hatalı bir deşarj tahmini de yaygındır. Pil durumunu periyodik olarak izlemek, pili ne zaman kalibre edeceğinizi ve düzeltici adımlar atacağınızı söyleyecektir.

Kalibrasyon prosedürü hakkında daha fazla bilgi için dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin Web sitesini ziyaret edin.

4. Bilgisayarınızı yeniden adlandırın

Varsayılan Windows kurulumu, PC için saçma bir ad oluşturur. Küçük görünse de, bilgisayarınızın adını onedrive’da, web’deki Microsoft hizmetlerinde ve başka yerlerde göreceksiniz.

Windows tuşu + X tuşlarına basın ve Sistem’i seçin. Gelen İlgili sayfa, tıklatın Yeniden Adlandır bu PC ve yazın bir isim. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5. Bir kurtarma sürücüsü oluşturma

Bilgisayarınız sorunlarla karşılaştığında ve başlamadığında, bir USB kurtarma sürücüsü bu sorunları gidermenize ve düzeltmenize yardımcı olabilir. Kurtarma sürücüsü, bilgisayarınızı birçok yararlı yardımcı programdan oluşan bir Windows Kurtarma ortamına yükler.

Bir kurtarma sürücüsü oluşturmak için, arama kutusuna “kurtarma” yazın ve sonuçlar bölmesinden Kurtarma sürücüsü uygulamasını seçin. Emin olmak için kontrol yedeklemek sistem dosyaları için kurtarma sürücü.

Kontrol edildikten sonra, bu bilgisayarı Sıfırla ve Windows kurtarma ortamı araçlarına diskten erişebileceksiniz. En iyi sonuçlar için 16GB USB sürücü seçin.

6. Bloatware’i kaldırın ve sıkıntıları kapatın

Bloatware, PC’nizle önceden yüklenmiş olarak gelen bir uygulamadır. Antivirüs, oyunlar ve hatta Microsoft Office’in deneme sürümlerini içerebilir. Önceden yüklenmiş uygulamalar disk alanı tüketir ve Başlat menüsünü tıkar. İşte Windows 10’da bloatware’i kolayca kaldırma ve hatalı uygulamaları kaldırmak için üçüncü taraf kaldırıcı yardımcı programlarını kullanma kılavuzumuz.

Kapat Başlat Menüsü Reklam: Gezinmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlat ve Kapat Haritayı öneriler bazen Başlayın.

Kilit ekranı reklamları: bazen, Windows Spotlight aracılığıyla Microsoft ürünleri için reklamlar görebilirsiniz. Ayarlar > Kişiselleştirme >> kilit ekranı > > ‘ a gidin ve arka planı bir resim veya slayt gösterisine ayarlayın.

Görev Çubuğu Pop-up’ları: Windows 10 ipuçlarının gizlenmesinde ürün önerileri hakkında kalıcı bildirimler alabilirsiniz. Gitmek için Ayarlar > Sistem > Bildirim & eylemleri ve kapatmak Almak ipuçları ve öneriler olarak kullanın Windows.

Ayrıca, güncellemelerden sonra ve oturum açtığımda Windows karşılama deneyimini göster seçeneğini devre dışı bırakın.

Dosya Gezgini reklamları: onedrive’ın ücretsiz planını kullanırsanız, dosya Gezgini’nde reklamlar görebilirsiniz. Görünüm > Seçenekler >> klasörü Değiştir ve arama seçenekleri>> seçeneğine gidin. Klasör Seçenekleri penceresinde, Görünüm sekmesine gidin ve eşitleme sağlayıcısı bildirimlerini Göster’i kapatın.

7. Parola ile standart bir kullanıcı hesabı oluşturun

Windows 10’u ilk kez yapılandırdığınızda, kurulum programı yönetici hesabı için bir profil oluşturur. Bununla birlikte, sistem genelinde ayarları değiştirebilir, yüklü tüm uygulamaları çalıştırabilir, yeni donanım yükleyebilir ve bilgisayarda hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

İster yeni başlayan ister profesyonel olun, her zaman standart bir kullanıcı hesabıyla başlamanızı öneririz. Bu sınırlı hesaplar uygulamaları çalıştırabilir ve diğer kullanıcıları etkilemeyen ayarları değiştirebilir.

Bir yönetici, bir kullanıcı hesabı ekleme yeteneğine sahiptir. Ayarlar > hesaplar > > aile ve diğer kullanıcılar > > ‘ a gidin. Tıklatın Ekle başkası için bu PC.

Adımları izleyin ve Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı Ekle’yi tıklatın. Bir kullanıcı adı ve parola belirtin. Ayrıca üç güvenlik sorusunu seçmeniz ve cevaplamanız gerekecektir. Son olarak, hesap türü istendiğinde, standart Kullanıcı’yı seçin.

8. Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem Geri Yükleme özelliği, donanım veya yazılımdaki son değişiklikleri geri almanızı sağlar. Son zamanlarda güncellenen bir sürücü, hatalı bir cihaz veya uygulamalar sorunlara neden olduğunda kullanışlıdır.

Ayarlar >> Sistem > hakkında> ‘ a gidin. Sistem Koruması’nı tıklatın ve görüntülenen pencereden C:\ drive için Geri Yükleme noktasının açık olduğundan emin olun .

9. Windows Güvenliğini Ayarlama

Birçok kişi yeni bir bilgisayar kullanmadan önce Windows Güvenlik seçeneğini ayarlamayı görmezden gelir. Windows 10 1809’dan itibaren tüm seçenekler Windows Güvenlik uygulamasına taşındı. Kurmak için güncelleme ve Güvenlik > Windows güvenliği>‘ ne gidin .

Virüs Ve Tehdit Koruması

Virüs ve tehdit koruma Ayarları altında ayarları Yönet’i seçin. Buradan, Bulut koruması veya virüs ve kötü amaçlı yazılım bloklarının örneklerini gerçek zamanlı olarak otomatik olarak göndermek gibi temel Windows güvenlik ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Ransomware Koruması

Şüpheli uygulamaların herhangi bir dosyada değişiklik yapmasını önlemek için fidye yazılımı korumasını Yönet’i tıklayın. Kontrollü klasör erişimini açın ve yetkisiz uygulamaların klasörlerinize erişimini kısıtlamak için korumalı klasörler’i tıklayın.

Uygulama Ve Tarayıcı Kontrolü

Potansiyel olarak güvenli olmayan uygulamaları Web’den indirdiğinizde, kötü amaçlı web siteleriyle karşılaştığınızda veya Edge tarayıcısının korunmasız durumlarda (havaalanı Wi-Fi gibi) verileri korumak için nasıl davranması gerektiğini yapılandırdığınızda Windows’un nasıl davrandığını yönetebilirsiniz.

Yerleşik ayarlar arasında Edge için SmartScreen, yüklü uygulamalar ve dosyalar bulunur. Ayrıca, exploit protection özelliği sisteminizi tehlikeye karşı korur. DEP, ASLR ve SEHOP ayarlarını içerir.

Cihaz Güvenliği

Windows 10, kötü amaçlı kod saldırılarını önlemek için yerleşik sanallaştırma tabanlı güvenlik ile birlikte gelir.

10. Zamanlanmış Yedekleme Rutinini Ayarlama

Sabit disk arızası veya Hırsızlığa karşı bakım garantisi yoktur. Herhangi bir potansiyel felaket bilgisayarınızı ve verilerinizi tehlikeye atabilir. Verilerinizi güvende tutmak için düzenli olarak yedekleyin. İşte yedeklemeler ve donanım ve yazılımla ilgili en iyi uygulamalar için nihai rehberimiz:

 1. Bir veya iki harici sabit disk (en az 1 TB) ve bilgisayarınıza (baskınlar) veya ağ (NAS) üzerinden takıp takmayacağınıza karar verin. Disk partition ve veri yedekleme sistemi ve bir başkası için kullanabilirsiniz.
 2. Verilerinizi sabit bir programda otomatik olarak yedeklemek için bir uygulama seçin. Bulut depolama hizmetleri, dosyalarınızı senkronize etmek için en iyi şekilde çalışır, ancak yedekleme için Backblaze, Backblaze B2, Amazon S3 veya Glacier’i düşünün.

11. Birden fazla uygulama yüklemek için Ninite kullanın

Uygulamalarınızı indirmek, yüklemek ve güncel tutmak zorunda kalmak zaman alıcı ve can sıkıcıdır. Ninite, tek bir hamlede birden fazla uygulamayı otomatik olarak yüklemenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. İstediğiniz uygulamaları kontrol edin ve Ninite düğmesini tıklayın.

Özelleştirilmiş yükleyiciyi çalıştırın. Uygulamalar varsayılan ayarlarla arka planda sessizce yüklenecektir.

Ninite Pro ile uygulamaları doğrudan tarayıcınızdan yamalayabilir ve dağıtabilirsiniz. Makinelerinize hafif Ninite ajanını yükleyin ve uygulamalarınızın basit nokta ve tıklama yönetimi ile gerçek zamanlı bir görünüm elde edin.

Yeni bir bilgisayar satın almak için en iyi zaman

Yeni bir bilgisayar almak heyecan verici bir zamandır. İlk bakışta, bu ipuçları çok görünebilir, ancak zor değil. Bilgisayarınız daha güvenli, daha hızlı ve görevleriniz için daha iyi donanımlı olacaktır.

Yeni bir bilgisayar satın almak pahalı olabilir, bu nedenle bir pazarlık yapabildiğiniz zaman için satın alma zamanınızı belirlemek mantıklıdır. Fiyatlar her zaman değişebilir olsa da, bu ipuçlarıyla en sevdiğiniz bilgisayarı indirimli olarak alabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli